Banka ale hodlá ve sporu pokračovat. „ČSOB podala proti rozhodnutí Nejvyššího soudu mimořádný opravný prostředek – žalobu pro zmatečnost – a v současnosti čekáme na verdikt,“ uvádí ředitel komunikace ČSOB Hany Farghali.
To potvrdil i likvidátor ISP Pavel Tyleček. „Rozhodnutí Nejvyššího soudu samozřejmě zlepšuje pozici ISP, nicméně je tam ještě jeden mimořádný opravný prostředek. A spousta zamotaných vztahů s ostatními subjekty,“ dodává.
Divoké devadesátky
Příčinou stamilionového sporu jsou finanční transakce z poloviny 90. let. Při nich Banka Haná poskytla úvěr Investiční společnosti podnikatelů, která se za půjčku zaručila vklady podílníků Podnikatelského tržního podílového fondu. ISP ale úvěry nesplatila a Banka Haná se zahojila v roce 1998 na penězích podílníků.
Tento postup však nyní Nejvyšší soud označil za bezdůvodné obohacení banky na úkor majetku v podílových fondech, a tak peníze podílníkům teď musí vydat. Zároveň soud uvedl, že závazek investiční společnosti tímto plněním nezaniká. ČSOB ve sporu figuruje, jelikož majetek Banky Haná převzala společně s majetkem zkrachovalé Investiční a Poštovní banky.
Celý článek najdete v pondělním vydání týdeníku Euro
Čtěte také:
ČSOB jde do arbitráže s národní bankou. Za spory kolem IPB žádá 400 milionů