Český báňský úřad
Je správné, když politik, který najednou dostane vládní funkci, začne plnit sliby. Ale je špatně, když se sliby plní bez důkladnější analýzy situace. Za každou cenu, hlava nehlava.
Takovým politikem je Martin Říman. Ten minulý týden ve vládě (prý těsnou většinou) protlačil malou změnu v zákoně o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě. Maličkost, že? Římanovi však šlo hlavně o to, aby tímto činem splnil jeden ze svých předvolebních slibů: Přestěhovat Český báňský úřad (ČBÚ) z Prahy do Ostravy. Ještě, že tuto změnu v zákoně musejí schválit i poslanci. Ti snad budou před hlasováním více přemýšlet.
Římana v březnu interpelovali dva poslanci z Moravskoslezského kraje (sociální demokrat Václav Klučka a komunista Miroslav Opálka) ve věci přesunutí ministerstva průmyslu a obchodu, či nějakého státního úřadu do Ostravy. Tento politik ODS totiž v loňské volební kampani sliboval, že do severomoravské metropole kromě ministerstva průmyslu a obchodu v budoucnu přestěhuje také Český báňský úřad, Drážní úřad, Ředitelství silnic a dálnic nebo ředitelství Českých drah. Jeho snahu tehdejší premiér Jiří Paroubek označil za hrůzné experimenty, které by vedly k dezorganizaci státní správy. Podobně nesouhlasný postoj zaujal i prezident Václav Klaus. „Alespoň vidíte, že Václav Klaus není prezidentem ODS,“ komentoval tenkrát výrok hlavy státu Říman.
Otázka je, proč ministr nezačal hned u svého resortu, když o jeho stěhování před volbami bojoval nejvíce. „Je třeba začít postupně, s něčím menším,“ říká nyní ministr. „Mou ambicí je, aby sídlo Českého báňského úřadu, protože to z pochopitelných důvodů považuji za naprosto nejpřirozenější, bylo přesunuto do Ostravy,“ dodal Říman.
Kdyby ministr znal situaci v českém hornictví, nechal by sídlo ČBÚ tam, kde je. Právě ty Římanovy „pochopitelné a nejpřirozenější důvody“ hovoří proto, aby úřad, který zaměstnává padesát lidí, i nadále sídlil v Praze. Severní Morava totiž už dávno není doménou hornictví. Kdyby byl Říman kompetentní, dobře by to věděl.
Hornicky činných lokalit v České republice je celkem 809, z toho v Čechách 505 (tedy 62 procenta), těžebních organizací je u nás 345, z toho v Čechách 229 (66 procent) a přes 75 procent všech surovin se doluje v Čechách. Takže čísla z Hornické ročenky 2006 absolutně hovoří v neprospěch Ostravy. Stejně jako odhad limitované délky hornické činnosti v ostravském regionu (roky 2012 až 2020). Po ukončení činnosti OKD klesne podíl všech zaměstnanců v hornictví na Moravě až na 17 procent. A pokud se podíváme na mapu dostupnosti, v neprospěch Ostravy hovoří i zvýšené náklady nejen na činnost úřadu, ale i zátěž pro většinu báňských podnikatelů. A to jsme ještě nemluvili o ztrátě vazeb a efektivní komunikaci ČBÚ s ostatními ústředními státními orgány, o naprosté decentralizaci, o finančních nákladech spojených se zřízením nového sídla a o časově obtížně stanovitelné personální nestabilitě úřadu, tedy o výkonu vrchního státního dozoru.
Jaká škoda, že už nemáme Mukačevo. Strašně chybí. Mohli bychom tam poslat Římana i celé jeho ministerstvo. Jen proto, že jsme to slíbili voličům. (il)