Finanční úřad se začal zaměřovat na transakce mezi firmami v jedné skupině a hledá podezřele laciné převody
S blížícím se termínem pro podání daňového přiznání jsou daně tak jako každý rok opět aktuálním tématem. Finanční úřady nezůstávají pozadu. Po DPH a spotřební dani, kde Finanční správa ČR dlouhodobě spatřuje největší potenciál pro výběr daní, jsou jedním z témat při kontrolách velmi často tzv. převodní ceny, tedy ceny, za které jsou uskutečňovány transakce mezi podniky ve skupině. Transakcí ve skupině může být jakýkoli obchod, poskytnutí licence, úvěru nebo manažerské a jiné služby například mezi mateřskou a dceřinou společností či dvěma sesterskými společnostmi. V hledáčku zájmu ? nančních úřadů jsou zejména české společnosti, které obchodují s mateřskou, sesterskou či dceřinou společností v zahraničí.
Pokud je česká dceřiná společnost navíc dlouhodobě ztrátová, působí na Finanční správu jako červený hadr na býka.
Řada podniků je schopna kreativním, často účelovým nastavením cen transakcí ve skupině cíleně přesouvat zisky z jedné jurisdikce do druhé tak, že využívá mezer v mezinárodním zdanění, popřípadě lokálních daňových výhod a dosahuje minimálního celkového zdanění.
Po značně medializovaných kauzách například společností Starbucks nebo Amazon, u kterých vyšlo najevo, že neplatí téměř žádné daně, budou jistě postupně přicházet na řadu další velcí, ale i menší hráči na trhu.
KONKRÉTNÍ STRAŠÁK Důkazem, že Finanční správa bere odliv zisků a možné daňové úniky do zahraničí vážně, je například nedávno zveřejněné oznámení Specializovaného finančního úřadu o zahájení kontrolní akce zaměřené na nastavení převodních cen mezi personálně nebo majetkově spojenými firmami.
Strašák kontroly převodních cen mezi spojenými osobami tak nabyl opět o něco konkrétnější podoby.
Tato informace však není žádnou novinkou, poradci své klienty již dlouho „straší“ zprávami, že se jednotlivé ? nanční úřady na kontrolu převodních cen stále více zaměřují, nicméně až na sklonku loňského a v letošním roce veřejnost zaznamenala první koncepční kroky.
Jedním z prvních opatření, které učinil Specializovaný ? nanční úřad, bylo rozeslání dotazníků vybraným subjektům, v nichž se ptal na poměrně konkrétní informace z oblasti převodních cen, mimo jiné zda subjekty mají nějakou formou zpracovanou dokumentaci těchto cen.
Ačkoli bylo vyplnění dotazníku dobrovolné, vnesl mezi podnikatelskou veřejnost nejistotu zejména v případech, kdy subjekty neměly zpracovanou dokumentaci převodních cen buď vůbec, nebo pouze formálně bez vazby na skutečný rozsah transakcí, či nerozlišovaly transakce v rámci skupiny od transakcí s nezávislými subjekty.
PO DOTAZNÍKU PŘÍLOHA Dotazník je nyní následován dalším krokem – formulářem, který bude tvořit přílohu daňového přiznání společností, které v posledním roce překročily alespoň jednu ze stanovených hodnot velikosti obratu (80 milionů korun), počtu zaměstnanců (50) a výše aktiv (40 milionů korun), a to pokud uskutečnily transakci se spojenou osobou se sídlem v zahraničí. Dále se povinnost vyplnění formuláře týká ? rem, které uskutečnily transakce se spojenou osobou v tuzemsku v případě, že překročily některou z výše uvedených hodnot a vykázaly daňovou ztrátu nebo byly příjemci investiční pobídky formou slevy na dani.
Vzhledem k faktu, že tato změna se projeví již v daňových přiznáních za zdaňovací období do 31. 12. 2014, mají dotčené společnosti o zábavu postaráno. K vyhodnocování takto získaných údajů má Finanční správa využívat specializovaný software i stále se rozšiřující základny odborníků, což je dalším důvodem, proč se tato problematika dostává na pořad dne u většiny dotčených společností. Na naši společnost se klienti nejčastěji obracejí s žádostí o revizi či zpracování dokumentace převodních cen a o posouzení, zda jsou považovány za osoby spojené, o návody na nastavení účetních či ERP systémů tak, aby měly tyto procesy do budoucna maximálně zautomatizované. Pro nalezení a realizaci koncepčního a efektivního řešení zde hraje klíčovou roli včasná informovanost klientem o jeho situaci.
Řada firem nemá zpracovanou dokumentaci převodních cen buď vůbec, nebo pouze formálně bez vazby na skutečný rozsah transakcí.
O autorovi| DAVID MEJSNAR, konzultant Tax & Transaction z poradenské skupiny Apogeo