Vraždící kovoví roboti v ulicích a policisté s joystickem u kávy na policejní stanici. I takové obrázky jako z filmu Robocop budou možná v dohledné budoucnosti běžnou realitou Spojených států. Američtí policisté i vojáci hodlají zapojit do služby inteligentní roboty. Těší se z toho jejich výrobci. Investice a nové zakázky se jim jenom hrnou.
Největší boom zažívají militantní roboti právě teď. Může za to úspěšný zásah policie v Dallasu, která předminulý týden robotem usmrtila útočníka během útoků na policisty během protestu za práva černochů. Policejní robot byl v akci i při víkendovém zásahu proti střelci v Baton Rouge. V Dallasu policie usmrtila útočníka náloží připevněnou k robotovi. Vedoucí zásahu a politici záhy ocenili, že díky tomuto postupu nebyl ohrožený život žádného ze zasahujících policistů.
„Neviděli jsme žádnou jinou možnost, než využít našeho bombového robota, aby se odpálil v místě, kde byl podezřelý,“ řekl policejní šéf v Dallasu David Brown.
Podobné ataky již v minulosti použila v ostré akcii také americká armáda. Oficiální záznamy říkají, že exploze bomby připevněné na robotovi používá armáda v akcích po roce 2000. Šlo však o méně sofistikovaný systém, jelikož robot nazvaný Marcbot, na kterém byla výbušnina připevněná lepicí páskou, jednal pouze na základě pokynů vojáka, který se nacházel nedaleko. Současná technologie už umožňuje robotovi autonomní postup.
Použití robota bylo jedinou možností, jak neohrozit policisty, míní David Brown.
Právě ten vzbuzuje otázky. Kritici dokonce tvrdí, že použití smrtícího robota policií bez předešlé právní nebo etické diskuze bylo v rozporu se zákony. Roboti navíc před použitím neprošli dostatečným testováním, proto není známa jejich reakce při nepředvídaných scénářích.
„Nemyslím si, že máme rámec pro rozhodování o tom, jak objektivně a přiměřeně použít robotické síly. Musíme vytvořit právní předpisy teď, protože policejní roboti budou na scénu přicházet stále častěji,“ řekla pro Guardian Elizabeth Johová, profesorka práva z Kalifornské univerzity.
Část odborníků však už teď vidí možnosti širšího využití robotů pro policejní účely. Kromě zneškodňování teroristů by mohli roboti dokonce kontrolovat lidi nebo oblasti, kde se shlukují gangy, či střílet z vodního děla na protestující davy při nepokojích.
Tlak na cenu
Těšit to může hlavně firmy, které se vývojem robotů zabývají. Třeba RE2 Robotics získala zakázku na nespecifikovaný počet robotů pro americkou pěchotu, kterou by mohli doprovázet a krýt. Jak uvedl generální ředitel společnosti Joergen Pedersen, roboti se nutně dostanou do celé armády a to z více důvodu. Vyzdvihuje třeba jejich nízkou cenu. Pokroky 3D tisku a vývoj materiálů dokážou cenu robotů snížit na cenu porovnatelnou nebo dokonce nižší, než jsou náklady spojené s výcvikem a platem živého vojáka.
Policejní robot složek SWAT.
Divize robotiky americké asociace národního obranného průmyslu proto začátkem června dotovala 3,3 miliony dolarů test produktů RE2 Robotics pro možné využití v letectví. Roboty by podle asociace mohly provádět třeba menší opravy armádních letounů a to přímo během leteckého útoku. Jen za poslední rok bylo do řad armád patřících pod NATO „povoáno“ na šest tisíc robotů.
Policie by mohla roboty využít jako průzkumníky, kteří nahradí třeba pěší hlídky. „Stejně jako máte v každém policejním autě notebook a kameru, měli byste k dispozici malého robota,“ popisuje představu Sean Bielat, generální ředitel Endeavor Robotics.
Za patnáct let bez velení
Jak potvrzují oficiální dokumenty ministerstva obrany USA a Severoatlantické aliance, západní armády mají také vlastní robotický program. Sice v něm vyvíjejí vlastní vraždící roboty, bez spolupráce se soukromými společnostmi se však neobejdou.
Dokument z roku 2016 říká, že americká armáda plánuje vytvořit ozbrojené systémy s vlastní autonomní inteligencí. Samočinná zařízení mají být zcela nezávislá na člověku a používat prediktivní analytiku se zabudovanými sociálními znalostmi.
Pentagon podle portálu medium.com dokonce věří, že během pouhých patnácti let, bude možné pro plánování misí, výběr cílů a nasazení smrtící síly použit pouze roboty, bez nutnosti zapojení širšího velení.
Čtěte také: