Kennedyovi, slavná dynastie amerických politiků, byli doposud provázeni jednou tragickou událostí za druhou. Umírali jako cíle atentátníků, padali z nebe ve svých letadlech. Několik příslušníků rodu Kennedyových přitom stihlo zazářit na politické scéně.
Robert, Ted a John Kennedyové.
Autor: jfklibrary.org
Mafie, FBI, političtí rivalové? Dodnes se neví, kdo stál za smrtí demokratického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Než 22. listopadu 1963 ukončily jeho život kulky atentátníka, respektive spíše atentátníků, stihl si nadělat pěknou řádku mocných nepřátel. Čistka jeho bratra Roberta Kennedyho v pozici ministra spravedlnosti posílala za mříže stále více mafiánů. To se zřejmě nelíbilo ani Johnu Edgaru Hooverovi, řediteli FBI, který z důvodů, jež si můžeme jen domýšlet, usilovně tvrdil, že
něco jako organizovaný zločin v zemi neexistuje. Jestli měl zkrátka v té době někdo důvod bát se o svůj život, byl to právě John Fitzgerald Kennedy.
Druhou šanci nedostal
Na druhou stranu se ale John těšil značné oblibě veřejnosti. I díky tomu, že bulvár ještě neměl svou dnešní moc, se prezidentovi dařilo skrývat vleklé zdravotní problémy i nekonečnou řadu milostných aférek. Američané ho vnímali jako zdravého strážce demokratických ideálů, šťastně ženatého s manželkou Jacqueline.
John se narodil v roce 1917 jako druhé z devíti dětí Rose Fitzgerald a Josephu Kennedyovým. Pro roli prezidenta byl od dětství vychováván jeho starší bratr Joseph junior. Ten ale zahynul v srpnu 1944 při výbuchu bombardéru.
John se stal hlavou Spojených států v roce 1961. Osudnou návštěvou Dallasu, kde byl 22. listopadu 1963 zastřelen, právě zahajoval kampaň pro druhé volební období. Vyšetřování jeho násilné smrti se ujala Warrenova komise. Podle závěrečné zprávy nezjistila žádnou spojitost atentátu s domácím či zahraničním spiknutím. Vražda tak měla být „sólovou“ akcí Lee Harveyho Oswalda, jehož pouhou půlhodinu po atentátu zatkla FBI. Nejnovější poznatky přitom hovoří o třech atentátnících. Oswalda zabil jiný ostřelovač, který sám krátce nato zemřel. Podobně umírali a mizeli i všichni ostatní, kteří snad ke smrti prezidenta měli co říci.
Atentáty a havárie
Rukou arabského atentátníka zemřel pět let po bratru prezidentovi zmíněný bojovník proti mafii, toho času senátor Robert Kennedy. Tím ale výčet tragických úmrtí členů vlivného, podle mnohých ale také prokletého politického klanu nekončí.
Při leteckých nehodách zahynuli v roce 1948 sestra Johna Kathleen a v roce 1999 i jeho syn John se svou manželkou a švagrovou. Osmadvacetiletý syn Roberta Kennedyho David se předávkoval drogami, jeho bratr Michael zahynul v necelých čtyřiceti letech při nehodě na lyžích.
Šedá eminence demokratů
Poslední opravdový Kennedy, jak mu novináři přezdívali, zemřel na mozkový nádor loni v srpnu. Edward Kennedy, nejmladší bratr bývalého amerického prezidenta, patřil mezi nejdéle sloužící senátory v dějinách amerických demokratů. Velmi uznávaným členem Senátu byl téměř půl století. Získal si pověst muže, bez jehož souhlasu se neobejde žádné rozhodnutí demokratické strany.
Ani Edwardovi se v životě nevyhnuly tragické nehody. Rok po atentátu na Johna jen zázrakem vyvázl z leteckého neštěstí. Záchranáři ho vyprostili s vážnými zraněními, jejichž následky se ozývaly do konce senátorova života.
Druhou nehodu způsobil sám, když cestou z večírku nezvládl řízení a zřítil se z mostu. Ve voze tehdy utonula jeho spolujezdkyně. Kennedy navíc místo činu opustil, což později sám označil za neomluvitelné. Incident ho dost možná stál křeslo v Bílém domě. Přízeň voličů ale neztratil. Ještě sedmkrát ho zvolili senátorem.