Menu Zavřít

Ropa se vrátila nad psychologickou hranici 50 dolarů za barel

26. 5. 2016
Autor: Pixabay.com

Ceny ropy na světových trzích se dnes poprvé za téměř sedm měsíců vrátily nad psychologicky důležitou hranici 50 dolarů za barel. K růstu jim pomáhá překvapivě prudký pokles zásob suroviny ve Spojených státech a z části i výpadky těžby v různých částech světa.

Cena severomořské ropy Brent s dodáním v červenci překonala hranici 50 dolarů za barel již během obchodování v Asii a během dne se dostala až na 50,71 dolaru. Kolem 14:30 se pohybovala blízko 50,30 dolaru za barel, což byl nárůst asi o 1,1 procenta.

Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu přidávala 0,9 procenta na 50,04 dolaru za barel a během dne se vyšplhala až na 50,21 dolaru. Byla tak nejvýše od poloviny října.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby ropy v USA minulý týden klesly o 4,2 milionu barelů. Analytici očekávali pokles o 2,5 milionu barelů. K růstu cen ropy přispívají také výpadky v těžbě, například v důsledku požárů v Kanadě či násilí v Libyi a Nigérii.

Vývoj ropy Brent v posledních dvou letech

„Geopolitické problémy v západní Africe a na Blízkém východě, výpadky v dodávkách, zvýšená poptávka a možná i slabší dolar, to všechno pomáhá tlačit ceny ropy vzhůru,“ uvedl analytik Jonathan Barratt ze společnosti Ayers Alliance. „Nemyslím si však, že růst bude trvalý, protože ceny dosáhnou úrovně, která na trh vrátí ropu z břidlicových ložisek v USA,“ dodal. Analytik Ric Spooner z firmy CMC Markets upozornil, že na trhu stále panuje převis nabídky nad poptávkou.“

Analytik Ric Spooner ze společnosti CMC Markets upozornil, že na trhu stále zůstává převis nabídky nad poptávkou.

Růst cen podpořily také nepotvrzené zprávy, že činitelé Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) vidí situaci na trhu s ropou před nadcházejícím jednáním optimističtěji. Mohlo by to naznačovat, že OPEC na zasedání 2. června pravděpodobně těžební politiku nezmění.

bitcoin_skoleni

„Zmrazení (těžby) zůstává mezním rizikem, je ale velmi nízké. Větší riziko je, že Saúdská Arábie po zasedání zvýší produkci, aby uspokojila rostoucí domácí poptávku během léta a udržela podíl na trhu během ropných válek, které vede s Íránem a Irákem,“ uvedl šéf makléřské společnosti PVM Oil David Hufton.

Přečtěte si, jak negativní ropa trápila Boeing

Levná ropa trápí Boeing. Dreamlinery nejdou na odbyt

 Boeing 787 Dreamliner

Cena Brentu se začátkem letošního roku v důsledku nadbytečných dodávek na trh poprvé za 12 let propadla pod hranici 30 dolarů za barel. Obavy ohledně převisu nabídky nad poptávkou sice od té doby polevily, Brent však dál zůstává hluboko pod úrovněmi z poloviny roku 2014, kdy se jeho cena pohybovala v blízkosti 115 dolarů za barel.

  • Našli jste v článku chybu?