Menu Zavřít

Ropu lze nahradit

29. 11. 2007
Autor: Euro.cz

Většina manažerů se vysokých cen ropy neobává

Obáváte se celosvětové recese kvůli vysokým cenám ropy?

bitcoin_skoleni

  • Ano 40,4 %
  • Ne 52,2 %
  • Nevím 7,4 %

V posledních týdnech cena ropy roste a dosáhla již téměř hranice sta dolarů za barel. Tento růst táhne pokles dolaru na rekordní minima a přispívají k němu i obavy z napjatých zásob ropy na začátku zimní topné sezony na severní polokouli. Analytici připouštějí, že hlavní důvody nynějšího zdražování ropy jsou spekulativní, to znamená výhodné nákupy za slabší dolar. Nynější obavy z rekordního růstu ceny ropy trochu potlačuje dopad hypoteční krize v USA na americkou a globální ekonomiku. Nepříznivého dopadu vysokých cen ropy na světovou ekonomiku se však neobává 52,2 procenta manažerů.
Jeden z nich odpověděl: „Předpokládám, že vysoké ceny ropy urychlí investice do jiných zdrojů energie a do nových hospodárnějších technologií. Z dlouhodobého hlediska jde o vývoj žádoucím směrem, krátkodobě však vysoká cena ropy může zpomalit růst, především v USA. Jestliže země Blízkého východu produkující ropu zruší vazbu svých měn na dolar, způsobí to skokový nárůst ceny ropy pro americké spotřebitele, což povede ke snížení spotřeby amerických domácností a následné recesi. Tato recese by se nepochybně přenesla i do EU a do Číny, která je na vývozu do USA velmi závislá. Při bližším pohledu na problematiku energetických zdrojů je až neuvěřitelné, jak nezodpovědně se vlády západních států chovají. Například současná EU je kvůli odmítání jaderné energie kolosem na několika tenkých trubkách, jejichž kohoutky navíc ovládají nepříliš přátelští cizinci.“
Celosvětové recese, nikoli však kvůli vysokým cenám ropy se obává manažer: „Pokud něco v nejbližších měsících ohrozí světovou ekonomiku, pak to nebudou vysoké ceny ropy, protože se na ně firmy postupně adaptují. Mnohem větší hrozbou jsou důsledky úvěrové krize v USA, protože očekávané ztráty bank v řádu 200 až 300 miliard dolarů povedou k úvěrové restrikci a k mnohem větší obezřetnosti finančních institucí.“ Pro tohoto respondenta však vysoké ceny ropy problém představují: „Rostoucí ceny ropy zvyšují ceny všech energií. To nutně vede k růstu inflace, kterou zatím zpomaloval pokles kurzu dolaru. Předpokládám, že kurz dolaru nebude klesat do nekonečna. A protože orientace EU (a nejen jí) je protiinflační, budou se nutně 'zdražovat' peníze, což je jeden z hlavních faktorů vyvolávajících recesi. Je ovšem možné, že vysoké ceny ropy vyvolají masivní investice do rychlejšího vývoje jiných druhů energií, zejména do vodíku. Domnívám se, že velký dopad na vývoj světové ekonomiky budou mít případné uvolňování kurzu čínské měny a možná také ústup dolaru jako světové zúčtovací měny v obchodu s ropou a dalšími komoditami.“
Podporuje ho manažer: „Před pěti lety se obecně věřilo tomu, že ceny nad 30 dolarů za barel výrazně ochladí světovou ekonomiku. Dnes se zase obecně tvrdí, že ekonomiky se staly na ropě méně závislé a že ani ceny nad sto dolarů za barel hospodářský růst neovlivní. Obě představy jsou podle mne mylné, zejména vezmeme-li v úvahu jiné faktory, které se mohou změnit společně s cenou ropy.“
Tento respondent na otázku nedokáže odpovědět: „Náznaků a signálů naznačujících recesi už bylo mnoho, a vždy vše dopadlo trochu jinak. Proto nelze s jistotou tvrdit, nastane-li v horizontu přibližně pěti let recese kvůli vysokým cenám ropy. Spíše ji může způsobit kombinace více cenových vlivů - energií a dalších surovin, práce a tak dále.“
Naopak jasno má manažer: „Nemyslím si, že by vysoké ceny ropy mohly způsobit celosvětovou recesi. Celosvětová ekonomika je z mého pohledu dostatečně 'silná' na to, aby zvládla zvýšení této jedné nákladové komponenty. Faktem však zůstává, že tento poměrně dramatický nárůst je velmi nepříjemný a že bude třeba se důkladně zamyslet nad tím, jak se se současnou (a budoucí) situací vyrovnat. Buď ještě intenzivnějším a rychlejším využíváním alternativních zdrojů energie (jejichž kapacita je však omezená), nebo přehodnocením některých dosavadních myšlenkových procesů a rozhodnutí, jež z nich vyplývají. Myslím tím například dlouhodobě vedenou diskusi o jaderné energii a jejím rozšíření, nebo naopak utlumení. Navrhuji následující řešení. Prohlasme jadernou energii za ekologickou, tedy za 'zelenou' (protože je nejčistější) a soustřeďme se na její další rozvoj při maximální pozornosti na její bezpečnost. Zásoby ropy se tak jako tak někdy vyčerpají a my (celý svět) budeme muset mít odpovídající náhradu.“

Odpovídalo 136 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?