monitor
MOSKVA/PRAHA (žiž) - Ruská ropná společnost Rosněfť, která je důležitým nástrojem energetické politiky Kremlu, vstupuje na burzy v Londýně a Moskvě. Primární emise akcií byla podle pozorovatelů úspěšná. Cena za jednu akcii dosáhla výše 7,5 dolaru, což znamená, že Rosněfť emisí získá více než deset miliard dolarů. Zároveň však hrozilo, že bude nutné obchodování s akciemi v Londýně odložit, neboť emisi napadla u britského soudu společnost Jukos. Nejvýnosnější součástí Rosněfti je totiž bývalá divize Jukosu - Juganskněftěgaz. Někdejší šéf impéria Jukosu Michail Chodorkovskij sedí v sibiřském vězení. Skupina amerických akcionářů Jukosu zároveň oznámila, že nizozemský soud zmrazil část aktiv Rosněfti.
Většinovým majitelem Rosněfti je ruský stát, který však zároveň usiluje o to, aby se jeho nejvýznamnější energetické firmy staly důležitými hráči na světových trzích a lákaly přední světové investory. Podíl v Rosněfti se rozhodla koupit například největší evropská energetická společnost BP. Rusové primární emisi akcií uskutečnili před červencovým summitem skupiny G8 v Petrohradě. Moskva chce ukázat, že je schopna uspokojovat energetické potřeby svých zahraničních partnerů, ale zároveň žádá, aby získala výhodné podmínky pro prodej a distribuci svých surovin.
Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov v článku pro Financial Times 12. července uvedl, že emise akcií Rosněfti posílí ruské reformy. Klíčové je podle něj to, že občané se nyní mohou podílet na vlastnictví klíčové ruské firmy, což za vlády Borise Jelcina neplatilo.