Zatímco v Turecku stačí šest dnů k rozjetí byznysu, v České republice to trvá bez čtyřiadvaceti hodin tři týdny. O turecké ekonomice dávno neplatí někdejší klišé. Země je sedmou největší ekonomikou v Evropě a sedmnáctou na světě.
„Turecko patří mezi prioritní země české ekonomiky a českých exportérů a je pro nás obrovskou šancí nejen pro přímý obchod. S tureckými podnikateli se dá jít do Ruska, na Balkán a do dalších států,“ uvedl Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, v rámci 55. mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně letos v říjnu.
Turecká ekonomika by měla v příštím roce růst o 4,5 procenta
Loni dosáhl hrubý domácí produkt Turecka přibližně 800 miliard dolarů. Očekává se, že letos poroste turecká ekonomika o čtyři a v roce 2014 o 4,5 procenta. Hlavními tureckými exportními sektory jsou textilní, automobilový a chemický průmysl, výroba železa a oceli, malé elektrické spotřebiče, léčiva, palivo či dopravní stroje.
Turecko dováží zejména stroje, chemikálie, polotovary, paliva a dopravní zařízení, přičemž jeho hlavními obchodními partnery jsou Evropská unie, Rusko a USA. Turecko je podle ministra průmyslu a obchodu v demisi Jiřího Ciencialy významným partnerem Česka. „V loňském roce vzrostl náš obchod oproti roku 2000 více než jedenáctkrát. Tento příznivý vývoj pokračuje i letos, kdy hodnota českotureckého obchodu zřejmě poprvé přesáhne hranici tří miliard dolarů,“ tvrdí Ciencala.
Podle zdrojů Ankary dosáhly dosavadní investice 41 tureckých firem v Česku 96 milionů dolarů. Tyto podniky vytvořily zhruba tisíc pracovních míst. Naopak 47 českých firem, jež působí v Turecku, investovalo mezi lety 2002 až 2012 až 548 milionů dolarů.
Turecko: Do deseti let chceme být v desítce nejsilnějších ekonomik světa
Turecko nezastírá, že má ambice. „Naším cílem je dostat se do roku 2023 mezi deset nejsilnějších ekonomik světa s ročním HDP ve výši dvou bilionů dolarů. Součástí plánu je, že náš vývoz dosáhne hranice 500 miliard dolarů,“ tvrdí Mustafa Sever, první náměstek ministra hospodářství Turecké republiky.
Zemi však čeká ještě hodně práce. „Velké plány máme v energetice, dopravě a IT. Pouze v těchto třech sektorech plánujeme investice ve výši 130 milionů dolarů. Částka vydělená na rozvoj energetiky skýtá velký potenciál pro rozvoj spolupráce s českými podniky,“ poznamenal Sever. Jak uvedl Samuel Lippitt, ředitel exportního financování HSBC Bank, většina projektů banky v Turecku zůstává v energetice. „V sektoru se zabýváme hlavně korporátním úvěrováním, v budoucnu se ale chceme soustředit také na projektové financování, to znamená strukturované půjčky,“ dodal.
Čtěte také: