PRAHA (hns) - Noví vlastníci systémového integrátora PVT, firmy Prokom Software, J&T a Middle Europe Investment, hodlají podnik rozdělit a některé jeho části postupně prodat. Týdeníku EURO to potvrdil generální ředitel společnosti Prokomu Ryszard Krauze (EURO 22/2003).
Hlavní podnikatelskou činnost PVT by měl zcela ovládnout Prokom. O zbytek, tedy o výnos z prodeje téměř 40 nemovitostí a neprovozní cash flow, by se měli podělit ostatní společníci. Aktuální účetní hodnota nemovitostí je zhruba 900 milionů korun, tržní cena však bude nejspíše půl miliardy korun. Neprovozní cash flow ve výši kolem 680 milionů korun je možné vyvést ze společnosti buď snížením jejího základního jmění, nebo výplatou dividend.
Prokom získá v první fázi 25 procent českého subjektu.
Restrukturalizace PVT by měla být završena nejpozději během šesti měsíců a podíl Prokomu se potom zvýší na 100 procent.
Podmínkou veškerých změn je ovšem souhlas vlády a antimonopolního úřadu. Prezident Prokomu Ryszard Krauze předpokládá, že rozhodnutí by mělo padnout během července. Zdůrazňuje, že zaměření PVT a jeho společnosti je podobné, obě firmy obsluhují shodný typ zákazníků a chtějí těžit ze synergických efektů. Prokom považuje PVT za dlouhodobou investicí a nyní s firmou připravuje strategii na dalších pět let.
Generální ředitel Jiří Fabián připojuje, že PVT je více zaměřen na poskytování služeb, zatímco Prokom je silný při vývoji softwaru. PVT může Prokomu nabídnout řešení v oblasti elektronického obchodu či elektronického podpisu. „PVT chceme vrátit postavení jedničky na trhu,“ říká Krauze. „O svoje místa se 1500 pracovníků PVT bát nemusí. V současnosti finišuje pět velkých polských projektů, jichž se účastníme. Jde o tři offsety a dva tendry. Pokud získáme jen polovinu z nich, budeme naopak potřebovat posily. Kromě toho bude PVT moci využít výsledků našeho oddělení výzkumu a vývoje, do nějž každoročně investujeme mnoho peněz,“ ujišťuje prezident Prokomu. Potvrdil, že hodlá současný management PVT v čele s Fabiánem zachovat.