PRAHA (tos) - Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) pravděpodobně v současné podobě zažívá poslední rok své existence. Z materiálu, který předkládá ministerstvo financí vládě jako konkrétní naplnění koncepce rozvoje úvěrového pojištění a financování vývozu a týdeník EURO ho má k dispozici, vyplývá, že by mělo dojít k rozdělení společnosti na dvě. Pojištění se státní podporou navrhuje ministerstvo financí ponechat ve stávající podobě státem vlastněné pojišťovny fungující především na bázi využití vlastních zdrojů s tím, žy by EGAP byl pověřen dalšími funkcemi v podpoře podnikání. Komerční část pojištění krátkodobých pohledávek doporučuje ministerstvo vyčlenit do dceřiné společnosti a její akcie následně prodat strategickému partnerovi.
Za dvanáct let své existence EGAP pojistil na komerční bázi přes 265 miliard korun a za letošní první pololetí pak dalších 40 miliard korun krátkodobých pohledávek. „Právě pro krátkodobé úvěry směrující do zemí s fungující tržní ekonomikou platí z hlediska pravidel hospodářské soutěže a legislativy EU jednoznačný požadavek, aby úvěrové pojištění na tyto úvěry bylo poskytováno na komerční bázi, to jest bez státní podpory. Proto bylo v posledních deseti letech ze státních úvěrových pojišťoven v zemích unie vyčleněno komerční pojištění do komerčních pojišťoven – zpravidla dceřiných společností, anebo u nich došlo k úplnému organizačnímu a účetnímu oddělení komerčního pojištění od pojištění se státní podporou,“ argumentuje materiál.
Kupcem komerční části EGAP, která s padesátiprocentním tržním podílem dominuje trhu, by pravděpodobně byla některá ze velkých světových pojišťoven. Ze zhruba 40 úvěrových pojišťoven na počátku devadesátých let se jejich počet v současnosti redukoval na tři velké skupiny, které světovému trhu dominují: Euler Hermes, Atradius a Coface ovládají přibližně sedmdesát procent světového trhu. První dvě již působí i v ČR a třetí ze zmiňovaných se rozhodla do Česka vstoupit přednedávnem prostřednictvím rakouské dceřiné společnosti. „O koupi komerční části EGAP bychom určitě měli zájem, podobné státem vlastněné společnosti jsme již v minulosti koupili například v Mexiku, Velké Británii či Nizozemsku,“ řekla týdeníku EURO ředitelka tuzemského zastoupení pojišťovny Atradius. Markéta Stržínková. Skeptici se ale obávají, že transakci tak, jak si to představuje stát, nakonec uskutečnit nepůjde. „EGAP je příliš velký, myslím, že to nedovolí antimonopolní úřad a donutí stát rozprodat jeho portfolio po částech,“ tvrdí zdroj týdeníku EURO.