Předpovídaná tržní apokalypsa se loni nekonala. Letos půjde o to, jestli je zažehnaná, nebo jen odložená
Crispin Odey ze všeho nejvíc vypadá, jako by vylezl z románu Jane Austenové jako ztělesnění solidnosti. V mládí vystudoval střední školu Harrow a historii s ekonomií na Oxfordu; dnes bydlí s manželkou a třemi dětmi v drahé londýnské čtvrti Chelsea a víkendy tráví v památkově chráněném panství u velšských hranic. S mírným pohledem, skoro sto devadesáti centimetry a hlavou, která jako by pohrdla dobrodiním krku, působí jako velký, pomalý medvěd.
Ve skutečnosti není Crispin Odey ani mírný, ani pomalý. Jeho investiční firma Odey Asset Management spravuje nějakých osm miliard dolarů, přičemž on osobně má pod palcem víc než polovinu. To je dobrá zpráva pro jeho klienty, jimž za posledních 25 let zajistil luxusní výnos téměř 900 procent. Špatná zpráva je to naopak pro všechny ostatní včetně vás; protože chce, abyste přišli o všechny své peníze.
Mezi světovou finančnickou elitu se Odey zařadil v roce 2008, když jako jeden z mála správně předpověděl krach amerických hypoték a následný všeobecný finanční masakr. Totéž udělal i loni: masivně vsadil na prudký sestup trhů, především těch akciových. (Alespoň takto dostál medvědí pověsti – v burzovním slangu je medvěd symbolem klesajícího trhu.) „Býčí – tedy rostoucí – trhy neumírají sešlostí věkem; padají za oběť centrálním bankám,“ napsal v únoru svým investorům. „Jak daleko může ta chvíle být?“ ptal se.
Naneštěstí pro něho – a naštěstí pro zbytek světa – nebyla tak blízko, jak si myslel.
Odey kalkuloval, že odchod Británie z Evropské unie (za nějž se horlivě přimlouval) pošle trhy do kolen. Měl za to, že bublina levných peněz, kterou živí centrální banky tištěním peněz, s rachotem praskne.
Podobně smýšlí leckdo, ale málokdo na to vsadí téměř celou svou existenci, jako to udělal Odey. „Pokud půjde trh jeho směrem, vydělá neskutečné peníze,“ napsal o něm list Financial Times. „Pokud ne, může se stát, že jeho firma přestane existovat,“ dodal.
Jinými slovy, když prodáte dům a auto, pojedete do Monte Carla a vsadíte všechno na červenou, budete na tom podobně.
Šedesát procent minus
Odeymu padla černá. Ještě dva dny po červnovém britském referendu o brexitu vydělávala evropská odnož jeho firmy, fond Odey European, 20 procent. Pak ale libra oslabila (což logicky prospívá britskému exportu) a investoři se na akcie britských firem doslova vrhli a vyhnali jejich cenu nahoru. Stejně se zachovaly americké akcie, v rozporu se všemi předpověďmi, po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách – po počátečním propadu následovalo obrovské posílení, podle mnohých pozorovatelů iracionální.
Odey proto dnes musí investorům vysvětlovat, proč prodělávají zhruba polovinu vložených peněz. Měl všechno dobře spočteno, ale nestačilo to. Ačkoli se jeho pesimistický scénář může každým dnem začít naplňovat, trhy dosud centrálním bankám a jejich o závod tištěným penězům víceméně věří. Fond Odey European tak byl za loňský rok do půlky listopadu 60 procent v minusu. Když se to bude letos opakovat, bude Odey na mizině (což znamená zhruba miliardu liber soukromého majetku, abychom dostali ty poměry do správné perspektivy; i jeho manželka Nichola je manažerkou hedgeových fondů a spravuje něco kolem miliardy dolarů, takže u Odeyů sice platí za domácí puťku, ale nějaké drobné do domácnosti taky přinese).
Odey nebyl sám, komu minulý rok pocuchal nervy. Mnozí investoři by si vedli lépe, kdyby se hned na jeho začátku uložili k zimnímu spánku a probrali se až někdy v prosinci. Vše se však v závěru roku v dobré obrátilo, takže vítězů je nakonec více než poražených.
Začátek byl ale skutečně děsivý. Za první tři týdny roku 2016 se ze světových burz vypařilo nepředstavitelných osm bilionů dolarů (208 bilionů korun). Jen pro představu: tato částka by pokryla výdaje České republiky na celých 166 let.
Turbulence na burzách spustil volný pád čínských akcií, když na šanghajské burze muselo být dokonce dočasně zastaveno obchodování. Ropa se propadla na dvanáctileté minimum pod 30 dolarů za barel a proslulý investor George Soros varoval před opakováním finanční krize z roku 2008.
Jako na horské dráze si však investoři museli připadat i ve zbytku loňského roku. Mohla za to převážně politika.
Nejprve v červnu rozhodli Britové o odchodu z Evropské unie. Výsledkem byl pokles libry na jedenatřicetileté minimum a propad světových burz. Pád cen akcií následoval rovněž po překvapivém vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.
Konec dobré, vše dobré
I přes právě popsané nečekané události a dramatické pohyby na trzích byl uplynulý rok pro investory nakonec výjimečný. Vydělali prakticky na všech nejobvyklejších investicích od amerických akcií přes zlato, ropu až po české státní dluhopisy (viz graf).
Výnosy byly pochopitelně různé.
Pokud někdo vložil na termínovaný vklad v korunách 100 tisíc, vydělal pouhou padesátikorunu. Tučnou odměnu naopak inkasovali ti investoři, kteří se nebáli rizika. Koneckonců divoké výkyvy na akciovém trhu byly vždy pro jistý typ lidí ideální příležitostí, jak rychle vydělat velké peníze.
„Pro aktivní tradery s kladným vztahem k riziku přinesl loňský rok několik zajímavých momentů – brexit, prezidentské volby v USA a italské referendum,“ říká ředitel Saxo Bank pro Maďarsko, Českou republiku a Slovensko Pavel Drahotský. „Výjimkou nejsou výnosy v řádech desítek procent, občas i znásobení původní velikosti portfolia,“ dodává.
Tak například Trump svými sliby o mohutných investicích do americké infrastruktury ve výši až jednoho bilionu dolarů vyhnal nahoru nejen ceny akcií na newyorské burze, ale ještě výš „nakopl“ komodity.
Ty tak loni poprvé po šesti letech zaznamenaly na konci roku růst. Ze zvyšování cen ropy, zinku či železné rudy potom těžily trhy, které v minulých letech investorům příliš radosti nepřinesly. Mezi burzovní vítěze se tudíž řadí Brazílie, Rusko či třeba Kazachstán.
I v USA se však daly najít akcie, které investory více než potěšily. Příkladem může být výrobce čipů Nvidia, jehož akcie vyletěly na trojnásobek.
Mezi jasné propadáky se naopak zařadily uhelné společnosti, které krachovaly jako na běžícím pásu. S absolutní ztrátou se musejí smířit akcionáři černouhelné společnosti New World Resources (NWR), která je v likvidaci poté, co zkrachovala její jediná reálná hodnota – firma OKD. Ještě na začátku uplynulého roku se dala akcie NWR na pražské burze prodat za desetník, po pádu OKD se již s akciemi neobchoduje.
NWR ale není jedinou společností, která padla. Bankrotem prochází kdysi největší těžař černého uhlí – americká společnost Peabody Energy. Stejnou bolestivou proceduru navíc podstoupila společnost Arch Coal a někteří další američtí těžaři.
Bohužel pro ně přišel růst cen uhlí až příliš pozdě.
V závěru loňského roku burzy ve vyspělých zemích mohutně rostly, čeští analytici přesto radí těmto akciím dál věřit. „Další posilování akciových trhů bude konfrontováno s jejich poměrně vysokým oceněním,“ upozorňuje investiční stratég společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Prudké výkyvy cen budou podle něj pokračovat i letos. Řadu expertů vysoké ceny akcií od jejich nákupů odrazují. Podle oceňovaného investora Davida Samry z firmy Artisan Partners je nyní složité najít podhodnocené cenné papíry.
V současné době analytici preferují těžební a průmyslové firmy, výrobce léků a banky. Co se pražské burzy týče, věří zejména finančním ústavům. Zajímavou volbou jsou podle analytika České spořitelny Petra Bártka akcie Stock Spirits, které jsou oproti rivalům oceněny výrazně níže.
Konec realitní bonanzy?
Na rozdíl od minulého roku se nedá očekávat, že by se opakoval výrazný růst cen realit, které byly až dosud mezi českými domácnostmi možná vůbec nejpopulárnější investicí. Prodejní ceny bytů a domů se podle portálu CenovaMapa.org díky snadnému přístupu k hypotékám zvýšily v průměru o více než 15 procent.
Letos ovšem porostou převážně jen ceny novostaveb, a to zejména v Praze.
„U starších bytů předpokládáme ochlazení trhu. To může mít za důsledek stagnaci ceny, pomalejší růst nebo i mírnou korekci neúměrného růstu cen z loňského roku,“ říká Milan Roček, zakladatel portálu CenovaMapa.org.
Najít zajímavou nemovitost k investici může být ovšem vzhledem k výši cen komplikované. „Připomíná mi to stav v Americe před rokem 2007,“ říká Ivan Žikeš, zakladatel karlovarské realitní kanceláře Recom Reality a někdejší dlouholetý šéf Asociace realitních kanceláří České republiky. Před rokem 2007 došlo v USA k prudkému růstu cen realit, což v roce 2008 vyústilo v hypoteční a následně finanční krizi. Příznaky jsou podle něj srovnatelné. Ceny bytů neodpovídají kupní síle domácností a rozevírají se nůžky mezi nájmy a cenou realit. „Při investicích do nemovitostí bych radil k velké opatrnosti. Postupovat střízlivě, s rozvahou a důkladnou kalkulací,“ radí Žikeš.
Tak jako letos
Evropu letos čeká supervolební rok – budou se konat prezidentské i parlamentní volby ve Francii, předčasné volby v Itálii a parlamentní volby v Německu a Nizozemsku. Investory proto zjevně čeká podobně divoká jízda jako loni. K tomu se může přidat zpomalení čínské ekonomiky, příchod inflace či neočekávané kroky Donalda Trumpa a trhy „pojedou“ velice rychle dolů. Investoři by proto měli své peníze diverzifikovat mezi různé druhy aktiv a rozhodně vše nesázet na jednu kartu. Ledaže byste měli v záloze miliardu liber jako Crispin Odey.
Jak se zhodnotila investice ve výši 100 000 korun
(k 20. 12. 2016)
Ropa Brent 127 520
Americké akcie 118 600
Zlato 111 380
Termínovaný vklad v dolarech 105 270
Evropské akcie 102 300
České státní dluhopisy 101 540
České akcie 100 800
Termínovaný vklad v eurech 100 085
Termínovaný vklad v korunách 100 050
POZN.: VKLADY JSOU UPRAVENY O SRÁŽKOVOU DAŇ VE VÝŠI PATNÁCTI PROCENT A VÝNOSY
Z INVESTIC O KURZOVÉ ZMĚNY A DIVIDENDY
ZDROJ: CYRRUS, ČESKÁ SPOŘITELNA, J&T BANKA, ČTK, VLASTNÍ VÝPOČTY
Burzovní vítězové a poražení
(k 20. 12. 2016, výnos v korunovém vyjádření, v %)
Kazachstán 77,3
Rusko 65,9
Peru 65,8
–35,7 Nigérie
–23,6 Egypt
–22,1 Mongolsko
ZDROJ: CYRRUS
Jak si vedou alternativní investice
(výnos v %)
Typ investice Roční výnos Pětiletý výnos Desetiletý výnos
Automobily 17 162 490
Mince 13 92 232
Hodinky 5 35 67
Víno 5 32 241
Šperky 4 65 155
Umění 4 28 226
Známky 2 27 166
Čínský porcelán 0 13 50
Starožitný nábytek –6 –21 –29
ZDROJ: STUDIE KNIGHT FRANK – THE WEALTH REPORT 2016
Bitcoin
V minulém roce se na investiční výsluní vrátila virtuální kryptoměna bitcoin. A to ve velkolepém stylu, když investice do bitcoinů překonaly všechny hlavní světové měny včetně ruského rublu a brazilského realu, které loni rovněž mohutně posilovaly. Cena bitcoinu vyletěla z úrovně okolo 430 dolarů až na 791 dolarů, což je nejvíce od začátku roku 2014. Pokud by investor na konci prosince své bitcoiny prodal, dosáhl by zhruba osmdesátiprocentního zisku. Rubl i real přinesly investorům přibližně čtyřikrát méně. Investoři do digitální měny musejí však mít ocelové nervy, protože cenové výkyvy jsou skutečně jen pro otrlé. Do poloviny června vystoupala hodnota bitcoinu na 768 dolarů, ovšem jen proto, aby se do začátku srpna propadla na zhruba 550 dolarů. Od té doby však stoupala výš a výš. Za růstem bitcoinu stojí hned několik faktorů. Investoři se začínají bát přísnějších kontrol kapitálu a digitální měna představuje možnost, jak tyto státní regulační choutky obejít. Stejně tak může bitcoin posloužit v případě, pokud by Trumpovy Spojené státy omezily zasílání plateb do zahraničí, což by citelně postihlo hlavně Mexičany. Bitcoinem se navíc dá platit za zboží stále většímu počtu firem a to jeho oblibu pochopitelně zvyšuje. Řada investorů proto bitcoinu i nadále věří. „Očekávám, že bitcoin se zhodnotí o přinejmenším dalších sto procent,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Marco Krohn, finanční ředitel společnosti Genesis Mining, která bitcoiny „těží“ prostřednictvím svých počítačů.
Umění
Loni v listopadu padla v tuzemských aukcích další hranice, když se za rekordních 62 milionů korun prodal obraz Františka Kupky Série C I. (Protihodnoty) z roku 1935. Po čtyřech letech tak na druhé místo žebříčku nejdražších děl českých aukcí odsunul další Kupkovo dílo Tvar modré. Pokořeny byly rovněž autorské rekordy, když se za historicky nejvyšší ceny prodával například Oskar Kokoschka nebo Josef Šíma. V době nízkých úroků jsou umělecká díla pro movité investory dobrou volbou. Mezi sběratele umění ostatně patří celá plejáda tuzemských miliardářů – třeba vládce skupiny PPF Petr Kellner, spolumajitel obchodníka s energiemi Ezpada Richard Kučík nebo bývalý spolumajitel gumárenského ČGS Holdingu Oldřich Šlemr. Podle studie The Wealth Report 2016 společnosti Knight Frank přinesla umělecká díla za posledních deset let zhodnocení prostředků o 226 procent. Nákupy obrazů, grafických listů nebo kreseb tak mohou být výnosnou investicí. A co nakupovat? „Jednoznačně bych se držela kvality. Ať už jde o to nejlepší nebo nejzajímavější z české moderny, z 60. let, nebo ze současného umění,“ radí Marina Votrubová, specialistka Art Bankingu UniCredit Bank. Rubem těchto investic jsou však nejen možné cenové výkyvy, ale rovněž falzifikáty a nepřehlednost trhu s uměním.
Víno
Investice do špičkových vín se v uplynulém roce skutečně vyplatila. Podle indexu Livex Fine Wine 100 se cena koše stovky vybraných vín zvýšila o více než čtyřiadvacet procent. Ceny šly přitom vzhůru hlavně v posledních šesti měsících roku. „Důvodem bylo uvedení zajímavých ročníků na trh, hlavně na něj ale přišel ročník 2015 z Bordeaux, který je hodnocený jako jeden z nejlepších za posledních dvacet let,“ uvádí dovozce vín Zlatko Míčka, který zároveň odpovídá za výběr vín pro fond kvalifikovaných investorů Wine Investment Partners. Ceny vín ročníku 2015 byly navíc podle něj při prodeji en primeur (tedy ještě v sudu před nalahvováním) velmi vstřícné. Kdo chce investovat do vína, měl by podle Míčky nakupovat právě během kampaně en primeur. „Potom už to není tak zajímavé,“ upozorňuje Míčka s tím, že v pozdější fázi investor přichází o část zisku. „V únoru se bude uvádět na trh ročník 2014 (víno stočené do lahví – pozn. red.) a cena bude podle odhadů o 12 až 15 procent vyšší než při en primeur,“ dodává. Na investování doporučuje především vína z oblasti Bordeaux. Kromě nich patří mezi investiční vína rovněž špičková burgundská, prestižní cuvée ze Champagne, italská barola, vybraná vína z Toskánska nebo z amerických vinařství Opus One a Dominus. Portfolio by nicméně měla z 80 procent tvořit právě vína z Bordeaux. Investiční horizont by měl být v ideálním případě zhruba pět let. Čisté zhodnocení investice do vín je pak podle Míčky čtyři až pět procent ročně.
Známky
Mezi velké „známkové“ investory se loni v srpnu zařadil nejmenovaný významný český sběratel a investor z Prahy, který koupil nejcennější dvojici poštovních známek světa modrého a červeného mauritia. Cena se odhaduje na zhruba 100 milionů korun. Nákupy poštovních známek jsou přitom z investičního hlediska velmi zajímavé: za posledních deset let činil zisk 166 procent.
Automobiloví veteráni
Jednoznačným králem mezi alternativními investicemi jsou nákupy automobilových veteránů. Zhodnocení za dvanáct měsíců představuje podle The Wealth Report 2016 sedmnáct procent. Za deset let pak šlo o 490 procent. Investice do aut není ale pro každého, protože při rekordních aukcích se vzácné kousky prodávají až za desítky milionů; pochopitelně v dolarech. Nejdražším vydraženým autem v historii je Ferrari 250 GTO 1962, které se před dvěma lety prodalo za 38,115 milionu dolarů, což v korunách představuje závratných 950 milionů. Dnes se stejné auto nabízí za 55 milionů dolarů. Pokud by se za tuto sumu prodalo, půjde o nový rekord.
O autorovi| Vladan Gallistl gallistl@mf.cz Daniel Deyl deyl@mf.cz