Málokterého návštěvníka irského pubu napadne, že Irové dali světu nejen slavné pivo černé jako bota, které patří do kategorie stoutů a má ve znaku harfu a zlatým písmem vyvedené jméno Guinness.
Pravděpodobně jen několik málo sečtělých konzumentů by správně určilo, že dříve než stout, o němž existují první znímky až z konce sedmnáctého století, se v Irsku vařilo jiné pivo; dnes se mu říká red irish ale.
Historické prameny uvádějí, že migrující irští misionáři v šestém století a později Vikingové během svého pobytu na ostrovech v rozmezí devátého až dvanáctého století vařili pivo červeno-rubínové barvy, která dala jméno celé pivní kategorii.
Hořkost, plnost chuti a vůně se u red irish ales vydaly zlatou střední cestou. Dohromady tvoří velmi příjemný harmonický celek, který sice nepřekvapí, ale zároveň ani neurazí a zejména výborně osvěží. U těchto piv je všeho prostě tak akorát. Jsou kvašená při nižších teplotách, než je běžné u ostatních piv typu ale (svrchně kvašená), nejlépe v rozmezí do 18 °C, což jim dodává jiskrnost a méně výrazné ovocné tóny, než je běžné u ostrovních ales.
V dnešní době je tato pivní kategorie v přímém ohrožení existence. Nepomáhají jí ani miliony Irů žijících v zahraničí, ani stovky či spíše tisíce irských pubů rozesetých po celém světě. Na americkém kontinentu se za pivo red irish dá považovat kromě Killians Red z produkce pivovaru Coors v Coloradu (licenci na vaření získal od původních majitelů G. K. Lett Brewery) ještě pivo St. Rogue Red z pivovaru Rogue Ales v oregonském Newportu.
Poslední dva zástupci, kteří po zavření G. K. Lett v roce 1956 v Irsku zbyly, jsou pivo z nejstaršího dosud fungujícího irského pivovaru Smithwicks´s (v činnosti od roku 1710) a Murphy´s Irish Red, dnes vyráběný nadnárodní společnosti Heineken.
Naštěstí pro českého pivního zvídavce není problém pivo kategorie red irish sehnat. Murphy´s Irish Red je k dostání jak lahvové ve vetšině super- a hypermarketů, tak po loňském zlevnění i točené v mnoha lepších barech naší vlasti. Otázkou zůstává cena, která se může leckomu zdát příliš vysoká. Přesto si myslím, že něco málo přes třicet korun za 0,4litrovou lahev za ochutnání irského rudocha rozhodně stojí.
Degustace
Murphy`s Red Irish
Jak dopadla degustace rudého Ira u Miloše Hrabáka z Výzkumného ústavu piva a sladu?
• Pivo Red Irish mělo krásnou pěnivost, vzhledem k obsahu pouze pěti procent alkoholu také plnější chuť.
• Barva nebyla načervenalá, spíše do hněda. U nás by se Red Irish řadilo do kategorie polotmavých (granátových) piv.
• Slabá karamelová příchuť není u tohoto typu piva na závadu.