Menu Zavřít

Rumburaci s licencí

13. 2. 2003
Autor: Euro.cz

Prima a dvě regionální televize se přetahují o frekvence

Na obrazovce běží poslední minuty hokejového zápasu nebo oblíbená telenovela. V následující chvíli diváci ale sledují docela jiný program, aniž by zmáčkli tlačítko dálkového ovladače. Do vysílání vstoupil Rumburak. Není to scéna ze seriálu režiséra Václava Vorlíčka. Na podobné vstupy si od začátku roku pomalu zvykají lidé na Mostecku a Plzeňsku. O společnou televizní frekvenci se tam totiž přetahují s celostátní stanicí Prima Regionální televize DAKR a ZAK TV.

Rumburaci ze zákona.

I když se v regionech označení „vysílá Rumburak“ ujalo, o žádné pirátské vstupy nejde. Obě stanice vysílají na základě svých licencí. Jádrem nynějšího problému je licence udělená dříve Radou pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) firmě FTV Premiéra provozující vysílání stanice Prima. Původní záměr byl jasný: umožnit regionům vlastní televizní vysílání. Protože ale frekvencí i financí je málo, dostala Prima do svých licenčních podmínek závazek, že umožní regionálním vysilatelům připojování s jejich programem v rozsahu až tří hodin denně.
Postupem času se ukázalo, že i to je pro většinu lokálních stanic příliš dlouhá doba. Výsledkem byl vzájemně výhodný obchod: tři hodiny v méně atraktivních časech vyměnily regionální televize s Primou za mnohem kratší, ale z reklamního hlediska atraktivnější čas. Po Novém roce nabídla Prima jedenáct minut v čase 18,43 až 18,54. Deset regionálních televizí návrh dohody přijalo, DAKR a ZAK TV nikoliv. Vysílají tedy v původním čase, který vymezuje licence.

Televizní účtování.

Jako vždy jde i ve sporu o regionální vysílání o peníze. Programová ředitelka ZAK TV Kateřina Janková týdeníku EURO potvrdila, že v minulosti také její stanice přistoupila na kratší vysílání. Tehdy prodejem komerčního času získávala zhruba čtyři miliony korun, v posledním roce dosáhla obratu 23 milionů. „Posuďte sám, zda se v takovém případě můžeme spokojit s nabídkou Primy,“ říká Janková. Nejde jí přitom jen o ztrátu výnosů vlastní televize. „Pro malé a střední podnikatele představujeme často jedinou možnost, jak mohou prezentovat své výrobky na obrazovce. Spoty v celoplošných televizích jsou pro ně finančně nedostupné a převážně je ani nepotřebují,“ dodává.
Jednatelka mostecké stanice DAKR Alice Šroubková se po třech dnech k věci odmítla vyjádřit. Ani ona ale nehodlá ustoupit. „Myslím, že Prima ví, že se s námi nedohodne. Musí dodržet svoji licenci a přizpůsobit nám svůj program,“ uvedla po telefonu.

Prima síla pro regiony.

„Mrzí mě to, nechceme jednat z pozice síly,“ reaguje na spor generální ředitel Primy Martin Dvořák. Připouští sice, že stanice nyní sleduje vyšší ambice, a proto změnila svoje programové schéma, čímž spor o sdílené časy vznikl. Ale nová koncepce je v konečném důsledku i v zájmu regionálních stanic. „Silnější Primě roste sledovanost, a tím nejenom naše příjmy z prodeje reklamy,“ vysvětluje ředitel. Na podporu svého argumentu dodává, že z dvanácti stanic jen dvě nabídku Primy nepřijaly.

Pragmatické řešení.

Jednatelka TV Morava Magdalena Veselá potvrzuje, že pro stanice je nabídka Primy ekonomicky výhodná. Odpoledne, kdy mohou regiony vysílat, většina lidí ještě pracuje, podvečerní čas je proto z hlediska zadavatelů reklamy zajímavější. Navíc zajistit každý den tříhodinový program by pro regiony bylo velmi obtížné. Výhodnost nabídky ale platí jen v méně bohatých lokalitách. „I my jsme chtěli jít do podobného sporu, ale ekonomické podmínky nám to nedovolily. ZAK to ustojí, má silný region a dělá dobrý program,“ říká obchodní ředitelka TV Lyra Jana Víchová.

bitcoin_skoleni

Spory nejen o peníze.

Stanici ZAK způsobuje spor ekonomické škody. „Skutečné náklady v řádech desetitisíců představují platby za právní pomoc,“ potvrzuje Janková. S příjmy od zadavatelů prý spor nijak nezahýbal, největší škody ale trpí image stanice: nevelký tým televize musel neustále vysvětlovat stovkám rozhořčených diváků, že nevysílá pirátsky. Podobně je na tom ale i Prima, kterou rovněž zaplavila smršť dotazů. Za inzeráty vysvětlující situaci zaplatila zhruba 200 tisíc korun.
Firma ZAK TV už také podala proti Primě žalobu, protože televize prý o kauze diváky informuje nepravdivě, a tím poškozuje image regionální stanice.
Ale co víc, sporem se první únorové úterý začala zabývat i RRTV, která všechny strany důrazně vyzvala k vyřešení sporu. „V případě, že se provozovatelé nedohodnou, rada přijme opatření k nápravě,“ varovali radní. „Nelze předjímat další rozhodnutí, do 18. února by měla mít rada k dispozici rozbor situace,“ uvedl pro týdeník EURO mluvčí Pavel Barák.

Licence v ohrožení?

Licence Primě ukládá přizpůsobovat svoje schéma regionálním vysilatelům. Protokol z ústního jednání RRTV, který má týdeník EURO k dispozici, uvádí, že místopředseda rady Josef Musil připustil, že tuto povinnost FTV Premiéra neplní. Šéf Primy s tím však nesouhlasí. „Konzultovali jsme své kroky s právníky. Nebyli bychom tak hloupí, abychom porušovali jakoukoliv licenční podmínku,“ odmítá Dvořák.
Navíc ačkoliv Prima neuzpůsobuje program tak, aby se do vysílání mohly regionální stanice připojit přesně v požadovanou minutu, nikdo jim ve vstupu do vysílání nebrání.
Zdroj z rady tvrdí, že radní se spíše přiklánějí k názoru, že jde o technický problém – a předpokládá se, že nakonec se obě strany sporu nějak dohodnou. Prima se však o licenci bát nemusí. „Nevidím do hlav všech radních, ale spíš to dopadne na ty slabší stanice,“ uvedl pro týdeník EURO dobře informovaný zdroj. Jedním z řešení by například mohlo být opakované ukládání pokut: zatímco velká Prima by pokuty ustála, regionální stanice disponují podstatně omezenějšími finančními zdroji.

  • Našli jste v článku chybu?