Menu Zavřít

Rusko kritizovalo nové americké sankce, Čína žádá jejich zrušení

21. 9. 2018
Autor: čtk

Čína dnes vyzvala Spojené státy, aby zrušily sankce uvalené ve čtvrtek na čínskou armádní agenturu a jejího ředitele kvůli nákupu výzbroje z Ruska. Podle náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova nové sankce ohrožují „světovou stabilitu“ a svědčí o tom, že vyvíjení tlaku na Moskvu dlouhodobě nepřináší žádné výsledky. Šéf ruské diplomacie označil nové sankce za "nekalou konkurenci" vůči výrobci ruských stíhaček, podle Kremlu jde o pokus vytěsnit konkurenci z trhu.

„Spojené státy nikdy nebudou moci diktovat Rusku podmínky prostřednictvím sankcí,“ zdůraznil Rjabkov. Varoval také Washington, aby si „nezahrával s ohněm, protože to může být nebezpečné“.

„Sledujeme, jak Spojené státy pokračují ve vyhlašování sankcí vůči naší zemi. Zdá se, že se to stalo jakousi národní zábavou, protože čtvrteční sankce jsou už šedesátým protiruským opatřením od roku 2011,“ konstatoval Rjabkov. „Každé nové kolo sankcí přitom ukazuje, že předchozí snahy našich nepřátel vyvíjet na Rusko tlak nepřinesly žádné výsledky,“ dodal.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov označil nové sankce za projev nekalé konkurence vůči firmě Suchoj a příznak krize dolarového zúčtování. „Znovu se přesvědčujeme, že dolarový systém se plně zdiskreditoval a důvěra k dolaru prudce padá,“ prohlásil ruský ministr.


Ruský paradox: stát vyvinul moderní zbraně, armáda na ně ale nemá

 Ruská vojenská přehlídka v Moskvě


Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil sankce za „nepřátelské, škodlivé a nepředvídatelné kroky“, jejich cílem je „pokusit se netržními metodami vytěsnit z trhu hlavního konkurenta amerických výrobců“, přičemž ruské zbrojovky jinak mívají často nad touto konkurencí navrch. „Sankční hysterie“ podle mluvčího Kremlu také „nedovoluje střízlivě ocenit perspektivy rozvoje vzájemných vztahů“.

Čínská agentura nakoupila v Rusku deset stíhacích letounů Suchoj a moderní systémy protivzdušné obrany S-400 a podle amerického ministerstva zahraničí tím porušila sankční zákon USA z roku 2017. Sankce byly uvaleny jak na čínskou agenturu, která s ruskou státní firmou Rosoboronexport obchod uzavřela, tak na jejího ředitele Li Šang-fua.

Americké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek rovněž oznámilo, že na svůj sankční seznam nově zařadilo 33 ruských představitelů a organizací z oblasti armády a zpravodajských služeb. Seznam nyní zahrnuje celkem 72 ruských občanů, organizací a firem.

bitcoin_skoleni

Sankce byly uvaleny na základě sankčního zákona CAATSA, který trestá Rusko za anexi Krymu z roku 2014, za účast Moskvy v syrské válce a za vměšování do prezidentských voleb v USA.

Přečtěte si také:

Zvětralé šampaňské na Krymu. Podnikání na staronově ruském poloostrově je rok od roku obtížnější

Rusko se snaží ukázat jako životaschopnější než Západ, míní generál Pavel

Komentář: Carstvuj na strach vragam, Vladimir Vladmirovič!

  • Našli jste v článku chybu?