Gazprom
Gazprom hodlá posílit přítomnost na evropském trhu s elektrickou energií. Náměstek ředitele Alexandr Ananěnkov na valné hromadě uvedl, že Gazprom má zájem především o podíl na energetických trzích ve Francii, v Nizozemsku, Belgii a Německu. Lidé ve vedení se nemění, rozhodli akcionáři.
Už v květnu - před návštěvou ruského prezidenta Vladimira Putina v Rakousku - poznamenal první místopředseda ruské vlády a předseda představenstva firmy Dmitrij Medveděv, že koncern má v plánu stát se „vedoucí světovou energetickou společností“. Gazprom Marketing & Trading, západní dceřiná společnost, už nyní ovládá podíly v řadě evropských elektroenergetických podniků. Firma se též dle Ananěnkova začíná podílet na evropském trhu s emisními povolenkami. Gazprom usiluje i o získání majority v rakouské OMV (EURO 27/2007).
Gazprom loni vyprodukoval 556 miliard metrů krychlových zemního plynu, pět procent světového objemu. Podle Ananěnkova by Rusko mohlo v roce 2020 produkovat okolo 940 miliard metrů krychlových zemního plynu, z čehož by Gazprom mohl dodávat zhruba 670 miliard metrů krychlových. Loňský čistý zisk dosáhl 343 miliard rublů (274,4 miliardy korun). Tržní hodnota se v minulém roce zvýšila skoro o 70 procent a činila 270 miliard dolarů (5,4 bilionu korun), což firmu řadí na šesté místo na světě a první v Evropě. Celkové zásoby nerostných surovin Gazpromu ocenila auditorská DeGolier & MacNorton na 182,5 miliardy dolarů (3,65 bilionu korun).