Ruská centrální banka se chystá zablokovat stránky, které nabízejí kryptoměny, tedy i bitcoiny. Považuje je za pochybné a příliš rizikové finanční nástroje. Podle agentury Reuters to dnes na konferenci o finančních derivátech řekl viceguvernér centrální banky Sergej Švecov. Kryptoměny dnes kritizoval i ruský prezident Vladimir Putin, který poznamenal, že jsou rizikové a že se používají pro kriminální účely.
Ruské finanční instituce kryptoměny nejprve považovaly stejně jako jiné typy peněz, které nevydávají státy, za nelegální. Říkaly o nich, že mohou být použity k praní špinavých peněz.
Později vzkvétající globální trh s kryptoměnami akceptovaly. Chtěly ale buď kontrolovat jejich obrat, nebo jim omezit přístup na klasický peněžní trh.
Podle Švecova centrální banka nemůže jen přihlížet a zpřístupnit tak pochybné finanční nástroje drobným investorům, jako jsou domácnosti. Banka si prý všímá, že zájem o kryptoměny roste, protože jejich nákup slibuje vysoké výnosy. Takové investice s sebou podle Švecova ale nesou příliš vysoká rizika.
Putin později uvedl, že Rusko by mělo zřídit regulační základnu pro kryptoměny, která by chránila ruské občany a podnikatele před riziky, jež tyto měny představují. „Použití kryptoměn s sebou nese vážná rizika,“ řekl Putin a upozornil, že virtuální měny mohou být použity k praní špinavých peněz, k daňovým únikům a k financování terorismu. „Kryptoměny vydává neomezený počet anonymních subjektů. Takže kupci kryptoměn mohou být zapojeni do protiprávní činnosti,“ dodal Putin.
Aktuální kurz bitcoinu vůči americkému dolaru:
Zdroj: IEconomics.com
Nejznámější kryptoměna bitcoin se dnes večer prodávala za zhruba 4900 dolarů (107 300 korun). Při svém vzniku v roce 2010 stál bitcoin méně než jeden dolar.
Tvrdý postoj k bitcoinu zaujala čínská vláda. V polovině září nařídila některým kryptoměnovým burzám zastavit obchodování. Naopak japonská vláda v dubnu uznala bitcoin za zákonné platidlo. Evropská centrální banka již také chystá regulaci kryptoměn.
O kryptoměnách dále čtěte: