Menu Zavřít

Ruský supertelefon

19. 1. 2015
Autor: Euro.cz

Telekomunikace Elektronická čtečka z jedné strany, chytrý telefon ze strany druhé – to je v kostce charakteristika nového ruského mobilního telekomunikačního přístroje Yotaphone 2. Jeho výrobce, polostátní firma Yota Devices, začal minulý týden s jeho prodejem – devět měsíců poté, co se Yotaphone 2 objevil na prvních odborných veletrzích. Firma za tím účelem otevřela svůj první značkový obchod v Londýně; současně začal prodej i ve 20 dalších zemích, převážně ve třetím světě. Jihoasijský, čínský a severoamerický trh si na dosud nejodvážnější ruský počin v oblasti ICT bude muset ještě rok počkat.

„Náš telefon nelze srovnávat s žádným jiným telefonem. Má neustále zapnutý nízkoenergetický displej, který vám umožní číst si nepřetržitě až pět dnů,“ citoval server časopisu Wired Vladimira Martynova, generálního ředitele společnosti Yota Devices.

Jeho přístroj je pozoruhodný především dvěma rysy: zaprvé má displej z obou stran; na „lícové“ straně klasický barevný, na jemně zakulacené druhé straně je displej podobný čtečce elektronických knih Kindle. Ačkoli první výrobek tohoto typu uvedla Yota na trh již v roce 2012, dosud ji žádný další výrobce nenásledoval. Není známo, jestli je to proto, že ruský výrobce má před ostatními nedozírný náskok, nebo proto, že konkurenti nahlédli, že pro spotřebitele s jedním párem očí se optimální počet displejů na mobilním telefonu rovná jedné.

bitcoin_skoleni

Kromě toho Yotaphone využívá přenosovou technologii LTE, která funguje v každé zemi světa na jiné frekvenci. Abyste mohli telefonovat i v zahraničí, musíte mít jeho zvlášť upravenou multifrekvenční verzi. Na telekomunikační scéně se tak replikuje známá problematika kompatibility úzko- a širokorozchodných železničních tratí. Právě tak fungoval i předchůdce Yotaphonu 2. Firma jich od roku 2012 prodala na čtyři miliony kusů. Pro srovnání, Apple prodal 9,5 milionu přístrojů iPhone 5S za první víkend.

Firmu Yota Devices vlastní ze tří čtvrtin společnost Garsdale Services, již ovládá AF Telecom nejbohatšího Rusa současnosti Ališera Usmanova. Zbývající čtvrtinu vlastní ruská státní technologická společnost Rostec.

  • Našli jste v článku chybu?