Menu Zavřít

Ruský trh? Šance pro české strojírenství

9. 12. 2013
Autor: Euro.cz

České strojírenství není na ruském trhu nováčkem. Jeho dobré jméno otevírá dveře mnoha tuzemským firmám. O možnostech uplatnění na ruském trhu a zkušenostech s ním jsme hovořili s manažerem pro ruské trhy KOVOSVIT MAS Danielem Horským.

* V roce 2012 jste založili společný česko-ruský podnik MTE KOVOSVIT MAS. Jak na vás ruský partner a zákazník nahlíží?

Český výrobce je pro ruského partnera tradičním dovozcem strojírenských technologií a energetiky. Vychází to samozřejmě z historie, kde jsme dobré jméno získali, a teď na to ruská strana navazuje. Vidí v nás důvěryhodného partnera na úrovni nejen technologické, ale i kulturní. To je naše plus oproti zemím například západní Evropy. České stroje byly vždy řazeny na vyšší úroveň než místní obráběcí stroje. Český obráběcí stroj byl vždy v Rusku považován za kvalitnější. V tom vidím vekou příležitost pro české strojírenství.

* Plánujete se podělit o zkušenosti z Ruska a případně nabídnout spolupráci některým českým strojírenským firmám?

Co se týká konkrétní spolupráce MTE KOVOSVIT MAS s jinými českými firmami, tak jsme již některé oslovili a jednáme s nimi. Náš areál v Azově o rozloze 35 tisíc m2 nabízí poměrně velké možnosti pro další české strojírenské podniky, které zde mohou realizovat vlastní programy, také mohou doplnit strategii našeho ruského partnera, který plánuje vybudovat v Azově centrum obráběcích technologií v Ruské federaci.

Společný podnik MTE KOVOSVIT MAS

Tradiční český výrobce obráběcích strojů KOVOSVIT MAS v roce 2012 založil v Azově v Rostovské oblasti společný česko-ruský podnik MTE KOVOSVIT MAS. Zájem Ruské federace o stroje značky MAS potvrdila v březnu 2013 smlouva s vládou regionu Rostov, kde společný podnik působí. Je založena na spolupráci mezi ruskou skupinou MTE a českým KOVOSVIT MAS. Kooperace se týká především engineeringu v oblasti strojírenských technologií, výroby obráběcích strojů v Rusku, technologického vybavení a metrologického zajištění, licenční výroby zahraničního zařízení, systémové integrace v oblasti strojírenských technologií, modernizace a oprav zařízení. Produkce, spočívající v montáži strojů z dovezených uzlů vyrobených v mateřském závodě v Sezimově Ústí, byla zahájena letos v srpnu. Do konce roku 2013 počítá firma zkompletovat zhruba dvacet strojů. Samotná výroba vybraných uzlů je pak naplánovaná v průběhu roku 2014. Do konce roku 2016 chce společnost ročně vyrábět přibližně 300 strojů. Podnik přináší i nové pracovní příležitosti v regionu. Firma má zájem především o kvalifikované síly. Ruské zaměstnance školí v mateřském závodě v ČR. Cílový počet pak plánuje na asi 250 lidí. Místní samospráva vnímá společný podnik jako velký přínos. Další prioritou je kromě dodávky strojů i dodávka technologií a technologických řešení. V MTE KOVOSVIT MAS je silné a kompetentní aplikační centrum, které pracuje v Azově. Detašovaná jsou pak v Moskvě a ve Sterlitamaku. Ve spolupráci s aplikačním centrem v mateřském závodě v ČR produkuje technologická řešení a hotové technologické linky pro ruské zákazníky.

bitcoin_skoleni

KOVOSVIT MAS

má dlouholetou tradici ve výrobě obráběcích strojů. V roce 1939 ji založil Tomáš Baťa a v roce 2014 oslaví 75 let svého působení. Společnost za poslední dva roky značně posílila svoji pozici na světovém strojírenském trhu a v současné době je lídrem ve výrobě obráběcích strojů v České republice. Na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně v roce 2013 obdržel KOVOSVIT prestižní ocenění v kategorii inovace za obráběcí stroj MCU 1100V – 5X POWER PLUS.

  • Našli jste v článku chybu?