Menu Zavřít

Růst cen nových bytů v Praze zrychlil na 11,5 procenta. Nezdravá situace, tvrdí developer

23. 10. 2019
Autor: čtk

Zdražování nových bytů v Praze na konci září zrychlilo meziročně zhruba o tři procentní body na 11,5 procenta. Mezičtvrtletně ceny vzrostly o 4,6 procenta na 106 713 korun za metr čtvereční. Počet prodaných bytů za tři čtvrtletí meziročně vzrostl o čtyři procenta na 3950. Vyplývá to z údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group.

„Pro nadcházející období očekáváme už jen pozvolný růst cen. V některých lokalitách si budou držet svou úroveň. Prostor pro zlevňování však nevidím. Aby nastalo, musela by se snížit cena stavebních prací a materiálů a zároveň by musela výrazněji vzrůst nabídka na trhu,“ uvedl generální ředitel Skanska Reality Petr Michálek.

Loni byl ve všech čtvrtletích meziroční růst prodejních cen vyšší než 15 procent, v pololetí to bylo 24 procent. Zlom v cenovém růstu nastal v polovině roku 2015. Zatímco tehdy nové byty zdražily za dva roky o 2,3 procenta, od té doby stouply ceny o 92 procent. Jako příčiny výrazného zdražování analytici uvádějí pomalé povolování staveb, rostoucí ceny pozemků, stavebních prací a materiálů. Dále zmiňují vysoké daňové zatížení nebo zbytečné technické požadavky.

Mezi letošním březnem a červnem meziroční růst cen zpomalil o deset procentních bodů. Na konci září znovu zrychlil. „Hlavní příčinou je to, že se zvýšil podíl prodaných jednopokojových bytů, které vycházejí v přepočtu na metr čtvereční dráž než ty větší. Loni ve třetím čtvrtletí jich byla zhruba čtvrtina, letos necelá třetina,“ sdělil předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.

Jak by měla česká vláda řešit bytovou krizi?

Počet volných bytů v nabídce developerů na konci třetího čtvrtletí v hlavním městě meziročně vzrostl o 14 procent na 5300. Proti rekordní polovině roku 2015 klesl o čtvrtinu. Nejvíce jich bylo v Praze 5, Praze 4 a Praze 9. „Nezdravá situace na pražském rezidenčním trhu se neprojevuje jen v rostoucích cenách. Její dopad je zřejmý i při detailním pohledu na aktuální nabídku jednotlivých dispozic. Zatímco ještě v roce 2013 se podíl malých bytů 1+KK a 2+KK pohyboval pod 50 procenty, dnes tvoří již 63 procent,“ doplnil předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský.

Podle statistik developerů zároveň klesá průměrná velikost nabízených bytů. Dnes je zhruba 65 metrů čtverečních. Ještě v roce 2015 to bylo o deset metrů čtverečních více. „Troufám si tvrdit, že kvůli vysokým cenám bytů a omezení dostupnosti hypoték bude tento trend nejspíš pokračovat i nadále,“ dodal Kunovský.


Uvažujete o hypotéce? Spočítejte si její výši v kalkulačce


Za prodaný byt se podle statistik Trigemy, Skanska Reality a Central Group považuje byt s vydaným územním rozhodnutím a minimálním rezervačním poplatkem 50 tisíc korun. Podle údajů konkurenčního Ekospolu, který používá jinou metodiku, vzrostla cena nových prodaných bytů v průměru o 6,8 procenta na 101 360 korun za metr čtvereční. Počet nových prodaných bytů vzrostl meziročně o 6,4 procenta na 3710.

Studie Sdružení pro architekturu a rozvoj uvádí, že v roce 2030 může v Praze kvůli pomalému povolování chybět až 50 tisíc bytů. V hlavním městě je podle strategického plánu potřeba ročně zhruba šest tisíc nových bytů. Od roku 2010, kdy se povolování výrazně zpomalilo, je ovšem v průměru povolováno jen 3500 bytů za rok.

Čtěte také:

Hypoteční zádrhel: předčasné splácení úvěrů banky připraví o miliardy

Cena za úspěch. Pražské nemovitosti se stávají trofejními aktivy

Praha odebere městské byty soudcům a státním zástupcům. Pronajme je sociálně slabým

Hypotéku má každý pátý Čech, ukazuje průzkum. Uvažuje o ni deset procent lidí

bitcoin školení listopad 24

Studie: Bydlení v Česku mírně zlevní, problémy s dostupností ale budou pokračovat

Byty v Česku jsou předražené. Brusel varuje před realitní bublinou

  • Našli jste v článku chybu?