Růst reálných mezd v Evropské unii je navzdory zlepšujícímu se stavu ekonomiky velmi slabý. V letošním roce by mohl zpomalit na pouhých 0,4 procenta z loňských 1,5 procenta. Vyplývá to ze studie německé nadace Hans-Böckler-Stiftung. V České republice studie letos očekává zpomalení růstu reálných mezd na dvě procenta z loňských 3,2 procenta. Na Slovensku by měl růst naopak zrychlit na 2,5 procenta z 2,2 procenta.
S nejrychlejším růstem letos studie v rámci EU počítá v Rumunsku, kde by se reálné mzdy měly zvýšit o 8,3 procenta. Nejméně příznivá je prognóza pro Finsko, kde by se měly reálné mzdy snížit o 1,7 procenta. Pokles reálných mezd předpovídá studie rovněž v Belgii, Británii, Itálii a na Kypru.
Přečtěte si komentář Miroslava Zámečníka ke zdanění práce v Česku:
Minimální mzdy, odvody, volby… a dikobrazi
K letošnímu zpomalení růstu reálných mezd v EU by měla přispět vyšší inflace, za kterou stojí dražší energie a potraviny. Podle studie je v evropských zemích zapotřebí mnohem výraznější zvyšování mezd, které by podpořilo domácí poptávku a hospodářský růst.
Studie rovněž upozorňuje, že v řadě členských zemí EU se reálné mzdy stále nacházejí na nižší úrovni než v roce 2009, kdy začala dluhová krize v eurozóně. Poukazuje zejména na Řecko, kde se reálné mzdy v letech 2010 až 2017 propadly o téměř 23 procent. V Česku se podle studie reálné mzdy v tomto období zvýšily o 9,5 procenta a na Slovensku o 13,4 procenta.
Dále čtěte: