Nejčastějšími zahraničními vlastníky firem v ČR jsou Rusové, kteří vlastní většinový podíl u více než tří procent společností registrovaných v Česku. Následují vlastníci ze Slovenska, Ukrajiny a Německa. Celkem třicet procent veškerého základního kapitálu v Česku ovládají firmy z Nizozemska, Německa a Lucemburska.
„Určení konečného vlastníka sledované společnosti je pro obchodní partnery klíčové. U zahraničních vlastníků českých společností se přitom stává, že společnost, která vlastní a ovládá českou firmu, je sama vlastněna a ovládána jinou společností, a tento řetěz může být někdy poměrně dlouhý. Proto je vždy cenné dohledat, kdo za těmito společnostmi skutečně stojí,“ uvedl Jan Cikler, analytik portálu www.informaceofirmach.cz společnosti CRIF.
Na začátku letošního roku existovalo v Česku téměř 90 tisíc firem, které jsou více než z poloviny ovládány na konečné úrovni zahraničními vlastníky. Nejvíce těchto firem ovládají Rusové, konkrétně více než 12 tisíc. Následují Slováci s přibližně 9 700 firem (2,4 procenta z celku) a Ukrajinci s 8 tisíci firmami (dvě procenta).
Nejvíce přibývá Slováků
Počet firem s ruským, slovenským a ukrajinským vlastníkem se od roku 2007 zvýšil na více než dvojnásobek. U ruských firem činil růst mezi roky 2007 a 2016 celkem 110 procent, u slovenských 130 procent a u ukrajinských 106 procent. Počet ruských firem nejvíce rostl mezi lety 2007 a 2012, počet společností se slovenským vlastníkem se zvyšoval postupně v celém sledovaném období. Počet firem s konečnými německými vlastníky naopak klesl ve stejném období o dvě procenta.
„Ruští vlastníci mají na českém trhu výjimečné postavení a představují nejsilnější zahraniční skupinu. Nárůst počtu firem s ruskými vlastníky jde přitom ruku v ruce s nárůstem počtu osob s ruským občanstvím. Ten se od roku 2007 v Česku zvýšil o polovinu,“ upozornil Cikler.
Základní kapitál ovládají Nizozemci
Jiná situace je u základního kapitálu. Na 52 procent kapitálu akciových společností a společností s ručením omezeným ovládají zahraniční vlastníci. Čeští vlastníci ovládají 43 procent kapitálu a pět procent spadá pod neznámé vlastníky. Nejvyšší základní kapitál v ČR drží nizozemští vlastníci, kteří ovládají 12 procent kapitálu (288 miliard korun). Následují vlastníci z Německa s deseti procenty (237 miliard) a Lucemburska s pěti procenty (106 miliard).
Výrazně nižší číslo ovládaného kapitálu proti majetkové účasti českých vlastníků souvisí s převahou menších podniků v ČR. U menších firem nebývá zahraniční kapitál tak častý. Vysoké zastoupení Nizozemska a Lucemburska na základním kapitálu českých firem může do jisté míry souviset s tím, že tyto země patří mezi státy s nižší úrovní zdanění firem, doplnil Cikler.