Vyplývá to z nové studie Telekomunikace v České republice, kterou v září uveřejnila vysoká škola CEVRO Institut. Podle ní má rychlé připojení k internetu významný vliv na růst ekonomiky a pomáhá udržet obyvatele na venkově, kteří tak nemusejí odcházet za prací do velkých měst. Pokrytí rychlým internetem má přitom dva základní pilíře – pevné a mobilní připojení.
Kvalita českých mobilních sítí je podle analýz společnosti OpenSignal na světové špičce. Česko se v rychlosti a kvalitě pokrytí 4G signálem zařadilo loni na desáté místo v dostupnosti sítě a na osmnácté místo v rychlosti sítě z celkových 88 zkoumaných zemí. Z pohledu spolehlivosti mobilních sítí pro sledování videa umístila analýza Česko na první místo na světě. Za dobrými výsledky stojí i úsilí Vodafonu, který za posledních pět let investoval 15 miliard korun.
Navíc ceny za mobilní služby klesají.
Česi by si v roce 2016 mohli koupit oproti roku 2007 za mediánovou mzdu o 39 procent více benzinu, o zhruba pět procent více kilowatthodin elektřiny, ale u mobilních hlasových služeb dělá nárůst více než 500 procent, uvádí CEVRO Institut. A pokud jde o samotný mobilní internet, v uplynulé dekádě klesla cena za jeden GB dat o celých 88 procent.
Zejména mimo větší města ale v České republice chybí pevná internetová síť schopná poskytovat gigabitové rychlosti a maximální spolehlivost. Naše zkušenosti ukazují, že řada domácností a kanceláří raději používá mobilní internet jako své základní internetové připojení a náhradu pevného internetu.
Budoucnost patří přenosu dat, ovšem půjde o skutečně velké objemy v řádu stonásobků až tisícinásobků současných hodnot, popisuje CEVRO Institut. A v takové budoucnosti bude potřeba mít nejen kvalitní mobilní sítě, ale pro přenos dat do jednoho místa (firma, továrna, obývací pokoj) také kvalitní pevné optické sítě. Česko má v této oblasti co dohánět a kromě firem v telekomunikačním odvětví musí velkou měrou přispět i stát. Nikoli penězi, ale nastavením příznivého investičního a regulačního prostředí. Věříme proto, že Digitální Česko, schválené nedávno vládou, neskončí jako další vládní „digitalizační“ dokument v šuplíku.