HANUŠ A HEŘT Přátelé Erik Hanuš a Tomáš Heřt byli původně geologové. Potom Hanuš zdědil truhlářství. Od té doby se jejich práce netočí kolem kamenů, ale kolem dřeva. A to není všechno. Oni z toho dřeva vyrábějí bubny. Hodně kvalitní bubny.
HANUŠ A HEŘT Přátelé Erik Hanuš a Tomáš Heřt byli původně geologové. Potom Hanuš zdědil truhlářství. Od té doby se jejich práce netočí kolem kamenů, ale kolem dřeva. A to není všechno. Oni z toho dřeva vyrábějí bubny. Hodně kvalitní bubny.
Hanuš a Heřt bylo zpočátku truhlářství vedené dvěma vystudovanými geogology. Interiérová firma si na trhu stála dobře a vyráběla nábytek ve velkém a pro velké zákazníky. „Jenže po čase nás to začalo nějak vyčerpávat,“ vypráví spoluzakladatel společnosti Tomáš Heřt. „Pak jsme se někde dočetli o tom, že se dají ze dřeva vyrábět bubny.“ A protože druhá půlka firmy Erik Hanuš - byl tak trochu bubeník, zkusil si buben vyrobit. A bylo rozhodnuto. S nábytkem skončili, zrodila se dejvická firma Hanuš a Heřt Drums výrobce bubnů.
Nově vzniklá společnost, která dnes vyrábí bubny už osm let, má z pohledu obou společníků velkou výhodu. Jsou si sami sobě zaměstnanci. „Tomáš má na starosti hrubé opracování bubnů a jejich osazení všemi železnými částmi. Dokončování dělám já,“ vypráví Hanuš a dodává: „Chtěl bych firmu i dál udržet v tomhle stavu - s omezenou produkcí, která se dá zvládnout ve dvou lidech. Velké výrobce stejně nemůžeme porazit ničím jiným než výlučností.“
Hanuš a Heřt mají výhodu, že dokáží poměrně rychle (v řádu dnů) postavit zákazníkovi buben přímo na míru.
Přitom mají jejich nástroje vysokou kvalitu, o které se ví především v zahraničí. Vyrábějí bubny totiž odlišnou technologií.
Zatímco většina firem lepí několik vrstev dýhy na sebe, Češi soustruží tělo bubnů z masivního dřeva. „Máme velkou radost z toho, že dokážeme vyrobit některé věci lépe než velké továrny,“ říká Heřt. „Podařilo se nám prorazit ve světě. Přitom jedinou možností, jak se prezentovat, jsou pro nás při objemu naší produkce hudební veletrhy. Každý rok představíme nějakou novinku,“ podotýká Hanuš.
Firma vyrobí ročně několik desítek sad bicích. Cena jednoho bubnu se přitom pohybuje kolem tisícovky eur. Než opustí dílnu, oba bývalí geologové ho vevnitř podepíší. Zákazník tak má jistotu, že skutečně dostane to co chtěl - originální buben, který nemá nikdo jiný.
12 odvážných
Příběhy malých českých podnikatelů s originálními nápady sledujte každé pondělí a čtvrtek před desátou večerní v televizi Prima. Dokumentární cyklus produkoval mobilní operátor Oskar. www.dvanactodvaznych.cz