Menu Zavřít

S dovolenou opatrně

11. 11. 2004
Autor: Euro.cz

Česko láká nové investory, na řadě je softwarová firma SAP

Západní Evropou se šíří panika, odbory bijí na poplach. Tamní firmy hrozí přemístěním výroby na východ. Pokud se z Německa rozhodne odejít nějaká velká automobilka, bude to znamenat ztrátu tisíců pracovních míst. Politické výbušniny explodují. Pohlédneme-li však poněkud dále, zjistíme, že třeba Česká republika už zdaleka neláká pouze investory do výrobních kapacit, kteří nabízejí pracovní příležitosti dělníkům. Do Česka stále více přicházejí firmy, které zde vytvářejí technologická centra, střediska pro finanční a účetní operace či centra pro vývoj softwaru. Zatím nejznámější investici v této oblasti zajistila logistická firma DHL. Chystají se však další, do Prahy má nakročeno i firma, která sídlí právě v Německu - světová jednička v oblasti firemního softwaru SAP. Přesun pracovních míst nemusí být v těchto případech nijak závratný, ale na východ míří know-how. Odbory nemají takový důvod vřeštět, ale ekonomické důsledky mohou být zásadnější - rozdíly mezi bohatými Němci a chudými Čechy se mohou postupně zmenšovat.

Znepokojení konkurenti.

Na celém západě se s obavami mluví o outsourcingu (firma si některé činnosti objednává od jiných společností, často v zahraničí), offshoringu (přesun činností firmy do zahraničí), Francouzi používají výraz „delokalizace“. Výsledek může být podobný - více práce jde na východ. Některé formy outsourcingu ani nemusejí být na první pohled vidět, agentura CzechInvest je nemá důvod evidovat. Západní firma si zkrátka vyžádá služby českého partnera, což by ji před pár lety ještě ani nenapadlo. Česká technologická a konzultační společnost Logos realizuje projekty pro německou Volkswagen Bank či britský obchodní dům Harrods. V prvním případě se podílí na vytváření vnitřního informačního systému, ve druhém na budování internetového obchodu.
Aktivity Logosu nijak neohrožují pracovní místa v Německu. Poptávka po IT službách je v Německu vysoká. Obavy z české či jiné konkurence však mohou mít němečtí dodavatelé těchto služeb. „Naše ceny jsou o deset až třicet procent nižší,“ uvádí šéf Logosu Pavel Šťovíček. Přitom Češi mohou být v některých případech i pružnější než Němci - díky své kreativitě. To se může projevit zvláště tam, kde je potřeba rychle zavádět nové technologie, vysvětluje Šťovíček.
Faktory, díky nimž mohou Češi v Německu nabídnout přijatelnější cenu, asi nikoho nepřekvapí: nižší úroveň mezd a také nižší náklady na sociální a zdravotní zabezpečení v tuzemsku. Šťovíček dodává, že jedním z faktorů může být také delší průměrná doba dovolené v Německu.

Pražské centrum pro Evropu.

O tom, že pracovní náklady v Německu jsou příliš vysoké, nepochybují ani šéfové softwarového gigantu SAP. Určitě není náhodou, že se rozhodli vybudovat nové „centrum sdílených služeb“ mimo území Německa - v Praze. Do české metropole hodlají umístit některé administrativní činnosti pro celou Evropu včetně mzdového účetnictví, personálních záležitostí či finanční kontroly. Cílem je koncentrovat vše, co jde, pod jednou střechou.
I ve firmě SAP ovšem dobře vědí, jaké může odchod z Německa na východ vyvolávat emoce. V německých médiích se původně objevily spekulace, že SAP přesune ze svého sídla ve Walldorfu do Prahy téměř půldruhého tisíce pracovních míst. Tuto představu mluvčí firmy Markus Berner v rozhovoru pro týdeník EURO rozhodně odmítl. Velmi nadhodnocenou cifru údajně poskytli novinářům odboráři… Představitelé SAP dělají vše pro to, aby politické nálože odstranili ještě před výbuchem. Berner zdůrazňuje, že ve skutečnosti se budování pražského centra bude týkat pouze asi dvou set zaměstnanců centrály v německém Walldorfu. Pro více než polovinu z nich je firma schopna zajistit náhradní odpovídající uplatnění v oblasti kolem města. Mluvčí kromě toho trvá na tom, že SAP vlastně nic nepřesouvá - v Praze má vzniknout úplně nové centrum, jehož úkolem bude skloubit to, co se dosud dělalo na různých místech v jednotlivých evropských pobočkách SAPu.

Rybník budoucnosti.

Pro Česko ovšem může mít nová investice SAPu zásadní význam. Agentura CzechInvest se snaží přesvědčit potenciální zájemce, že právě tato země je ideálním místem pro budování veškerých center „strategických služeb“. SAP má být po investici DHL další velkou rybou, která se přestěhovala do českého rybníka budoucnosti.
SAP hodlá nové centrum formovat tři roky, začít se má už za pár měsíců. Zdroje týdeníku EURO uvádějí, že v Praze by mohlo vzniknout až pět set pracovních míst. To je sice menší počet, než ten, o němž se spekulovalo, ale v daném oboru jde pořád o velmi slušné číslo. Ještě nyní ovšem v softwarové společnosti zkoumají, co vše lze v rámci administrativních procesů firmy harmonizovat, centralizovat a umístit do Prahy. Markus Berner upozorňuje, že ne vše je možné - tak kupříkladu systémy důchodového zabezpečení se v jednotlivých zemích výrazně liší, takže centralizace v tomto případě nepřichází v úvahu.
Rozhodnutí SAPu jako by potvrzovalo, že české ambice nejsou úplně nesmyslné. Softwarový gigant si podle německého tisku vybíral mezi zhruba deseti metropolemi, Praha nakonec zvítězila nad Berlínem, Varšavou i Budapeští. Zdejší naděje hodnotí pozitivně i nedávná studie konzultační společnosti A.T. Kearney, podle níž je Česko čtvrtým nejatraktivnějším místem pro outsourcing služeb na světě - po Malajsii, Indii a Číně. Čechům se zatím daří získávat pověst země nejen s relativně nízkými pracovními náklady, ale se slušnou infrastrukturou a vzdělanými lidmi.

bitcoin_skoleni

Ať nezaspí univerzity.

Tomáš Hruda, ředitel odboru investičních projektů CzechInvestu, se domnívá, že Česko je jedinečné v tom, jak rychle se zde podařilo při lákání zahraničních investorů přejít od výrobních investic k technologickým centrům. „V Irsku to trvalo dvacet let, u nás pět,“ říká. Tento vývoj však přináší i hrozby: Strategické služby jsou na rozdíl od průmyslu méně závislé na geografické poloze. Je zde velké riziko, neboť dnešní investor se může brzy rozhodnout, že půjde zase někam jinam. Hruda považuje za klíčové, aby dnešní vývoj zachytily univerzity, které by se měly orientovat na potřebné technické obory.
Dobrým znamením je podle Tomáše Hrudy skutečnost, že kromě Prahy se probouzejí i další regiony včetně Brna, Ostravy či Plzně, které mají šance získat právě investory z oblasti služeb. Potřeby v této oblasti jsou totiž odlišné než v případě výrobních investic. „Pokud jde o služby, rozhodující není to, zda třeba do Ostravy vede dálnice, či nikoliv,“ uvádí Hruda. Mnohem důležitější je to, zda funguje telekomunikační infrastruktura. V Ostravě je předpoklad, že tam pracovní síla (i vzhledem k vysoké nezaměstnanosti) bude relativně levnější oproti jiným místům v republice a že na druhé straně tamní vysoké školství nabídne schopné absolventy.

Londýn bližší Ostravy.

O Ostravě mluví i Pavel Šťovíček z Logosu, ale v poněkud jiných - a méně příznivých - souvislostech. Cesta z Prahy do severomoravského města autem dnes trvá minimálně 3,5 hodiny, zatímco třeba do Londýna se lze dostat letadlem rychleji. Poté, co výrazně zlevnily mezinárodní letenky, se otevřely nové možnosti pro české firmy v oblasti outsourcingu. Není problém vyslat pracovníky do zahraničí. Firma Logos s tím má zkušenosti, během první dvouměsíční fáze jejího projektu pro obchodní dům Harrods působili její lidé přímo v Londýně. Následný vývoj softwaru už se realizuje v Praze.
Zjednodušené cestování po Evropě otevírá i další možnosti. Logos už dnes pronajímá celé své specializované projektové týmy klientům, mezi něž patří zvláště banky či telekomunikační společnosti. Vyloučen není ani pronájem do zahraničí. Obrat vzhůru nohama pak bude dovršen: německý outsourcing skončí třeba tím, že Češi pojedou pracovat do Německa…

  • Našli jste v článku chybu?