Menu Zavřít

S naší demokracií narazíme

27. 10. 2003
Autor: Euro.cz

Šéf českého Travelexu

U zrodu české filiálky nejstarší cestovní světové kanceláře Thomas Cook stál manažer Jiří Krejča (44). To bylo před deseti lety. Dnes je Krejča šéfem tuzemské pobočky britské společnosti Travelex. Jeho úkolem je především rozvíjet bezhotovostní devizové platby v České republice a uvést v život tyto aktivity i v dalších zemích střední a východní Evropy. Týdeník EURO s ním hovořil nejen o finančních službách, ale řeč přišla i na útlum cestovního ruchu či světový terorismus.

EURO: Travelex mění na tuzemském trhu strategii. V čem změny spočívají? KREJČA: Především v tom, že se soustředíme i na jiné aktivity než jen na směnárenství. Zavádíme nové finanční produkty; chceme nabízet devizové hotovostní i bezhotovostní obchody, které byly ještě donedávna doménou velkých bank. Naší výhodou oproti finančním ústavům je, že máme řešení integrované do jednoho místa. Během krátkého okamžiku proběhne vlastní konverze měn, poslání peněz i vyúčtování operace. Banky většinou takové zázemí pro devizové obchody nemají. Neposuzujeme také - na rozdíl od bank - klienta na základě velikosti, stejný servis poskytujeme velkým podnikům i menším firmám s nízkými obraty.

EURO: Nemohly by tedy nebankovní subjekty, jako je Travelex, v budoucnu v oblasti mezinárodního devizového obchodu banky nahradit? KREJČA: Taková situace asi nenastane. Jako servisní společnost jsme příliš specializovaní, abychom byli pro banky přímou konkurencí. Finanční ústavy pochopitelně obstarávají ještě další činnosti. Některé úkony ale nejsou pro banky z dlouhodobého ekonomicky únosné nebo atraktivní. Proto v západní Evropě cítíme ochotu některých bankéřů přenechávat okrajové aktivity a služby společnostem, jako je Travelex. Díky takovému outsourcingu si velké banky mohou výrazně snížit výdaje.

EURO: Myšlenka dodávky ucelených služeb pro banky je v západní Evropě poměrně novátorská. Hodláte podobné řešení nabízet také na českém bankovním trhu? KREJČA: Zatím o tom s místními bankami diskutujeme. Bohužel se na to tuzemští bankéři dívají s rozpaky. Zavedení takového projektu v České republice také brání, že noví zahraniční majitelé českých bank vybavili pobočky drahým zařízením. Je proto pochopitelné, že se banky snaží tuto investici získat vlastní činností zpět.

EURO: Banky tvrdí, že ve srovnání s nebankovními subjekty nabízejí větší bezpečí. Co děláte pro to, aby jejich tvrzení nebylo pravdivé? KREJČA: Jsem si jistý, že naše společnost má přísnější bezpečnostní pravidla než mnoho bank. Žijeme totiž hlavně z dobrého jména. Jakýkoliv skandál, který by souvisel s praním špinavých peněz či s porušováním zákonů, je sebevraždou. Úzkostlivě lpíme na dodržování místních zákonů a mezinárodních nařízení, která se týkají transparentnosti obchodování. Uzavíráme smlouvy pouze s klienty, kteří jsou ochotní dokladovat vlastnické struktury své firmy. Přiznávám, že nám takový přístup, zvláště ve východní Evropě, vyráží trumfy z ruky.

EURO: Skupina Travelex se zatím neobchoduje na burze. Ozývají se hlasy, že pokud si firma chce udržet pozici, bude muset své cenné papíry na akciových trzích nabídnout. Může trh očekávat primární emisi akcií Travelexu? KREJČA: Dlouhodobým záměrem vedení skupiny je uvedení vlastních akcií na burzovní trhy. Není to však ani tři roky, kdy firma koupila řetězec Thomas Cook. Integrace obou společností bude ještě chvíli probíhat, a o vstupu na akciové trhy lze proto uvažovat až ve chvíli, kdy všechny integrační kroky skončí.

EURO: V zemích eurozóny se po zavedení eura očekával pokles výnosů směnáren. Jak se vstup jednotné měny podepsal na ziskovosti vaší mateřské firmy? KREJČA: Díky novým projektům, mezi něž patří zmíněný outsourcing pro banky a systém mezinárodních plateb, náš celkový zisk vzrostl. Tržby ze směnáren však klesly zhruba o čtyřicet procent.

EURO: Neodrazil se na nižších tržbách ze směnárenství i útlum cestovního ruchu? KREJČA: Rozhodně ano. Směnárny jsou přímo závislé na počtu turistů a jejich ochotě utrácet. Česká republika - nebýt povodní - by se zotavila velmi rychle. Zahraniční hosté, kteří kvůli terorismu či nemoci SARS nechtějí cestovat do rizikovějších oblastí, totiž Česko považují za zajímavou alternativu. Kvůli úbytku turistů je pro Travelex složitější situace ve Francii a Itálii.

bitcoin_skoleni

EURO: Nemůže tuzemský cestovní ruch negativně ovlivnit i nedávné prohlášení Usámy bin Ladína, který nepřímo pohrozil útoky i proti České republice? KREJČA: Domnívám se, že ne. Přímé nebezpečí Česku snad nehrozí, prvořadým cílem nejsme, a to si zahraniční návštěvníci uvědomují. Myslím, že terorista číslo jedna měl na mysli USA a další spojence, kteří se přímo angažovali ve válečných operacích v Iráku a Afghánistánu. V našem regionu je muslimským radikálům trnem v oku spíše Polsko.

EURO: Pět let jste žil v Iráku. Exministryně USA Albrightová kritizovala George Bushe za to, že v této zemi způsobil chaos. Vnímáte její kritiku jako oprávněnou? KREJČA: Pokud Albrightová kritizuje Bushe za to, že Američané vtrhli do Iráku, aby odstranili diktátora, tak si myslím, že kritika není na místě. Pokud bude přítomnost Američanů v Iráku pokračovat i ve znásilňování kultury národa, je její soud oprávněný. Ze své zkušenosti vím, že kulturně a mentálně jsou tamní lidé jinde než v Evropě či v Americe, a jestliže se jim budeme snažit vnutit nám známou demokracii, narazíme.

  • Našli jste v článku chybu?