Ministr životního prostředí Ladislav Miko v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že na oživení vodních toků tak, aby byly při povodních schopné lépe zadržovat vodu bude třeba vynaložit zhruba 115 miliard korun. Vláda se ovšem v těchto dnech soustředí hlavně na řešení následků povodní, které v minulých týdnech postihly Českou republiku.
Autor: Isifa
Ministr v pořadu prohlásil, že mají-li české řeky být schopné při povodních lépe zadržovat vodu, bude třeba do jejich revitalizace vložit přibližně 115 miliard korun. Desítky tisíc kilometrů vodních toků byly v minulosti zasaženy násilnou regulací, která pozměnila jejich původní koryta. Schopnost řek vypořádat se s intenzivními srážkami podobnými těm, jaké v uplynulých týdnech zasáhly Česko narušily i takové zásahy jako je rušení remízků nebo scelování polí.
Zatímco v minulosti vítězila teorie, podle níž je třeba vodu z krajiny co nejrychleji odvést, dnes, po několika ničivých záplavách ke kterým došlo v poslední dekádě, se odborníci shodují na tom, že následky povodní budou menší v případě, že budou provedena taková opatření, která vodě umožní rozlít se v takových oblastech, kde napáchá menší škody. Kolem toků řek by například měly být obnovené louky s původním porostem, které mají být schopné vodu v krajině zadržet.
Ministerstvo zemědělství uvažuje i o dalších opatřeních, jako je například zákaz pěstování plodin s širšími rozestupy mezi jednotlivými řádky (jako je kukuřice nebo slunečnice) na strmých svazích, které nejsou na rozdíl od travnatých porostů schopné vodu zadržet.
Ladislav Miko uvedl, že na pokrytí části nákladů na úpravy okolí řek bude možné využít také evropské fondy. V prostředcích, které ČR může čerpat v letech 2007-2013 je prý na podobná opatření vyhrazeno zhruba 7 miliard korun (260 milionů eur). Další peníze však musí dodat státní pokladna.
Problém podle ministra ale není ani tolik v penězích, jako spíše v tom, že přestože jeho rezort již od roku 1992 disponuje zvláštním podpůrným programem na obnovu vodních toků, vlastníci pozemků a správci řek často nejsou ochotni na realizaci podobných opatření spolupracovat. Většina opatření tak proběhla zatím hlavně na horním toku malých říček.
Pomoci mají také evropské fondy
Vládu v posledních týdnech zaměstnávají spíše otázky jak řešit aktuální dopady nedávných povodní. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v pátek oznámilo, že vládu požádá o 1,32 miliard korun, z nichž hodlá financovat programy finanční pomoci, které pro postižené oblasti hodlá vyhlásit.
Více na EurActiv.cz.