Menu Zavřít

S prázdnou neodjedou

29. 4. 2004
Autor: Euro.cz

OMZ utratila v Česku miliardu korun, zatím

Výsledky ruské sborné na mistrovství světa v ledním hokeji nejsou dosud příliš přesvědčivé, a tak si tým kouče Viktora Tichonova možná bude muset na zlatou medaili počkat do dalšího šampionátu. Rusové však z Prahy rozhodně neodjedou s prázdnou. Před několika dny totiž uzavřela společnost Škoda Holding smlouvu o prodeji svých dvou dceřiných společností ruské OMZ – Power Machines Group. Hodnota transakce na ovládnutí Škody Steel a Škody Jaderné strojírenství dosahuje zhruba 1,1 miliardy korun. „Škoda JS je přesně to, co ruská firma sháněla již delší dobu a do celého seskupení výborně zapadne,“ sdělil týdeníku EURO zdroj blízký jednání.

Čtyři mušketýři.

Po prodeji Škody Jaderné strojírenství tak ve světě zůstávají již jen čtyři uskupení společností, která jsou schopna vyrobit, popřípadě opravit jaderný reaktor. Již zmíněná ruská OMZ, dále pak konsorcium Framatome a Siemens, General Electric a britská BNFL společně s americkou společností Westinghouse.
O tom, že se jedná o byznys za několik miliard dolarů, svědčí následující čísla: V současné době se ve světě staví osmnáct nových jaderných reaktorů, především v Číně, Indii a Íránu. Pět z nich dodává odběratelům OMZ. Ani v budoucnu nebude nouze o další zakázky. Především v Asii, kde na rozdíl od západní Evropy veřejnost neprotestuje proti výstavbě nových jaderných bloků. Jen v Číně a Indii se odhaduje, že zde do roku 2025 budou postaveny nové jaderné elektrárny s instalovaným výkonem 45 gigawattů. Pro srovnání: nejnovější česká jaderná elektrárna Temelín má instalovaný výkon dva gigawatty.
Vedení OMZ se přitom netají tím, že má v Asii silnou pozici a dobré kontakty, ze kterých bude těžit i Škoda JS. Další kontrakty za několik miliard dolarů může OMZ získat i na domácí scéně v Rusku, především v jeho odlehlých oblastech. Tamní samosprávy ve spolupráci s energetickými společnostmi rozjely program na rozvoj výstavby jaderných elektráren. V následujících letech by tak měly vzniknout nové zdroje o celkovém výkonu až 54 gigawattů. OMZ je navíc schopna rekonstruovat reaktory typu VVER, které fungují v zemích bývalého komunistického bloku. Jen v České republice jsou čtyři, po dvou v Temelíně a Dukovanech. Dalších zhruba dvacet jich je v Rusku, na Ukrajině, Maďarsku, Slovensku a Polsku. Drtivá většina z nich bude potřebovat rozsáhlou rekonstrukci. I v tomto případě se jedná o několik miliard dolarů.

bitcoin_skoleni

Poráží nás? Tak je koupíme.

Zdroje blízké jednání o prodeji společností Škoda JS a Škoda Steel upozorňují, že Rusové měli o ovládnutí českých firem eminentní zájem. „Již koncem loňského roku zahájili mohutnou ofenzivu, všechno zařídili tak, že již z transakce nešlo odstoupit,“ uvedl dobře informovaný zdroj. Jak dále dodal, jednání byla velice tvrdá. O tom svědčí i to, že poslední rokování skončilo ve čtyři ráno, jen několik hodin předtím, než mělo být uzavření transakce oznámeno na tiskové konferenci. „I tak se ještě několik desítek minut před jejím konáním dolaďovaly ve smlouvě některé náležitosti,“ dodal zdroj. Vedení Škody Holding tvrdí, že za postupující globalizace neměla Škoda JS příliš velké naděje na další přežití bez silného vlastníka z oboru. Paradoxní ovšem je, že česká společnost pravidelně porážela OMZ v boji o kontrakty na opravy starších reaktorů typu VVER. To potvrzuje i generální ředitel Škody Holding Jiří Zapletal: „Jméno Škoda JS v kombinaci s vysokou kvalitou produktů a služeb mělo ve světě vždy lepší zvuk než OMZ. V tendrech ve střední Evropě jsme se pravidelně setkávali. Škoda svoji ruskou konkurenci často porážela.“ Šéfové firmy OMZ navíc potvrdili, že Rusové hodlají v nákupech v České republice pokračovat. O koho mají zájem, ale odmítli sdělit. Týdeník EURO má však informace, že se v minulých týdnech snažili kontaktovat lidi z vedení Královopolské.

Budoucí gigant.

Za společností OMZ stojí významný ruský podnikatel a vystudovaný biolog Kacha Bendukidze, který se narodil v gruzínské metropoli Tbilisi. Impérium ruského oligarchy se zaměřuje především na výrobu těžebních strojů, lodí a výstavbu jaderných elektráren. Akcie OMZ se od loňského roku prodávají na londýnské burze. Bendukidzeho impérium je s více než čtyřiceti tisíci zaměstnanci považováno za jedno z nejrychleji rostoucích strojírenských seskupení v Rusku a je více než pravděpodobné, že tomu tak bude i v dalších letech. Koncem loňského roku totiž Bendukidze ohlásil připravovanou gigantickou fúzi s koncernem Silovyje Mašiny, který ovládají majitelé Interrosu Vladimír Potanin a Michail Prochorov. Akcionáři Silovych Mašin mají dostat padesát procent akcií OMZ, naopak OMZ ovládne sto procent ve firmě Silovyje Mašiny. Do konce letošního roku tak má vzniknout jeden z největších evropských výrobců zařízení pro energetiku s ročními tržbami přesahujícími miliardu dolarů.

  • Našli jste v článku chybu?