Spolchemie
Spolchemie hodlá rozšířit produkci umělých safírů o polovinu, a proto investovala 45 milionů korun do zvýšení kapacity výroby. Ta by měla po zprovoznění zařízení dosáhnout až šedesáti tun drahých kamenů ročně. Nyní Spolchemie zahájila zkušební několikaměsíční provoz.
Firma investovala do navýšení výroby, protože celosvětová poptávka po umělých safírech každoročně roste zhruba o čtvrtinu. Ve Spolchemii se safíry vyrábějí už 60 let, nyní to je kolem 140 kilogramů denně. Vedení chemičky navíc tvrdí, že kameny, jež podnik vyrábí, jsou nejčistšími safíry v Evropě. A možná i na světě. Většina produkce putuje do zámoří. Umělé safíry se používají především v optice, optoelektronice, lékařství, letectví i dalších oborech, ale zřejmě nejrychleji roste poptávka ve výrobě svítivých LED diod, kde se kameny používají jako podložky.
V minulosti se ve Spolchemii, která produkuje především pryskyřice, vyráběly také rubíny i jiné odstíny pro šperkařské použití. Společnost zaměstnává přibližně 1000 lidí. Majoritním vlastníkem je Via Chem Group, která spoluovládá i ústeckou Setuzu. Loni dosáhla Spolchemie s dceřinými společnostmi zisku 111,66 milionu korun a letošní plány počítají se ziskem kolem 200 milionů.