Otevřít krátce po koronakrizi novou restauraci žádá odvahu. Na druhé straně, když bylo vše rozjeté už před ní, jiné řešení snad ani nepřipadá do úvahu. A tak má pražský Smíchov novou významnou gastronomickou posilu s celou řadou specifik.
Sacra Restaurant se nachází nedaleko Kinského zahrady v obří bytové novostavbě, kam hosté rozhodně nezabloudí jen tak náhodou a musejí do restaurace cíleně mířit. Dostupná je z frekventované Holečkovy ulice nebo procházkou od Anděla. Stačí projít obchodním centrem Nový Smíchov, přes lávku v prvním patře se dostat do parku Sacré Coeur a stále stoupat. Vyrazíte-li pěšky, je to tudy rozhodně příjemnější. V případě cesty autem počítejte s modrými zónami.
Vchod je nově označený, ale nezalekněte se toho, že se jedná o vstup do bytového domu, ve kterém restaurace sídlí.
Skleněnými dveřmi po levé straně vejdete do světlého, vzdušného a barevného interiéru. Na první pohled zaujme hezky řešené osvětlení a velké množství zelených rostlin.
čistě a jednoduše
Hned za dveřmi se vás ujme pánská obsluha v ležérním stejnokroji, kterým jsou tmavé kraťasy a bleděmodrá košile.
Restaurace je veliká a zatím není příliš navštěvovaná, takže místo si budete moci svobodně vybrat. Vedle velkorysého interiéru je k dispozici i poměrně velká zahrádka. Při každé návštěvě jsem se nemohla ubránit přemýšlení, jak mají majitelé v plánu tak velkou restauraci v dané lokalitě uživit. Obyvatelé nově postavených bytů sem určitě občas rádi zajdou na večeři, ale dostat sem hosty z jiných částí města jistě nebude snadné.
Největším lákadlem je mladá sympatická šéfkuchařka. Bára Šimůnková se stihla provařit těmi nejznámějšími restauracemi světa. Mezi ně patří Per Se šéfkuchaře Thomase Kellera a Eleven Madison Park, v jejímž čele stojí Daniel Humm. Obě newyorské restaurace jsou ověnčeny hvězdami a dalšími cenami a požívají respekt hostů i konkurence.
Naučila se tam preciznosti při přípravě, poznala dril špičkových kuchyní, seznámila se s aktuální trendy i myšlením hostů, kteří jsou ochotni za jídlo utrácet.
V Česku je málo kuchařů, již se mohou prokázat zkušenostmi z takových podniků. O to větší mám radost, že se Bára rozhodla vrátit do vlasti a dostala příležitost se svobodně realizovat.
české je dobré
Sacra Restaurant staví svou nabídku na surovinách z lokální, rozumějte české produkce. Dodavatele představuje hostům obsluha i tištěné menu. Chlebem z Pekárny Praktika pečeným z mouky mleté na kameni počínaje, masem, drůbeží a jednotlivými druhy zeleniny od konkrétních chovatelů a pěstitelů konče. Někde je třeba brát proklamace s rezervou. Parmezán z Pomoraví, jak tu odvážně nazývají sýr Gran Moravia, je přece jen maličko přitažený za vlasy a je otázkou, zda není důraz na lokálnost u moravské repliky známého severoitalského sýra s chráněným označením původu a přísnými podmínkami výroby trochu samoúčelný.
Při čtení menu můžete narazit na jména pěstitelů známá z farmářských trhů, jako je třeba rodina Jakubcova, ale i na „překladatelské oříšky“, kdy se dozvíte, že okurky od pana Pekaře v angličtině dodává Mr. Baker. Menu se ale mění každý den, a tak jsou malé chyby snadno akceptovatelné. Obsluha je připravena vysvětlit jakékoli dotazy, informace si ověřuje v kuchyni a při poslední návštěvě jsme vedli zajímavou debatu na téma malin pěstovaných v biodynamickém režimu.
Je třeba zdůraznit, že restaurace je v samém počátku svého fungování, a tak se vše ještě piluje a ladí. Její koncept je ale poměrně výjimečný, podávané jídlo ve vysoké kvalitě, takže při psaní recenze nečekám na odstranění drobných chybiček, ale k návštěvě vás lákám už po měsíci fungování podniku. Dvě večeře i oběd, které jsem tu stihla, ukázaly, že Sacra Restaurant má co nabídnout.
Skvěle připravená zelenina
Od počátku tu byl v souladu se současnými trendy kladen důraz na zeleninu, ale podle menu z posledních dní se maso postupně hlásí stále hlasitěji o slovo.
Nenechte se tím ovlivnit, i když je maso běžnou nebo většinovou součástí vaší stravy. Se zeleninou to v kuchyni opravdu umějí a můžete tu ochutnat dobře ochucená bezmasá jídla od polévky přes předkrmy až po hlavní chody, které byste si doma neuvařili.
V nabídce jsou vždy dvě polévky (jednotná cena 80 korun). Jedna na bázi vývaru ozvláštněná třeba ředkvičkami na grilu, kapustou nebo tradičnějším knedlíčkem či těstovinou. Vývary byly vždy ukázkově čisté, ale kuřecí byl chuťově vyváženější než hovězí. Ještě lepší tu jsou ovšem polévky zeleninové, krémové. Ať už z řapíkatého celeru, kedlubnová, nebo z karamelizovaného květáku. Přiznávají chuť výchozí suroviny, zdůrazňují ji a podtrhují dalšími složkami.
Předkrmy bývají dva, opět zeleninové.
Stejně jako zeleninové polévky jsou promyšlené, dobře ochucené, a kdybych hledala chyby, tak snad jen v tom, že salátová okurka je lepší ledově vychlazená než mdle vlažná. Moc mi chutnal falafel podávaný na rukole ochucené thajsky laděným arašídovým dresinkem, výborné jsou různé kombinace mrkve (syrová, grilovaná, lehce povařená) s kandovanou pomerančovou kůrou a výrazným pomerančovým dresinkem. Cenově se pohybují kolem 200 korun a je to relativně velké lehké jídlo. V kombinaci s polévkou jsou ideální variantou letní večeře.
Při poslední návštěvě minulý týden jsem ale neodolala velkému zeleninovému hlavnímu jídlu s nekonečně dlouhým názvem „Cukety a mangold od Řípu, brambory z permafarmy, fazolky na grilu, křupavá gremoláta a kořeněný květák v jogurtu“ (300 korun).
Nejvýraznější roli tu hrály skvěle výrazně ochucené brambory nakrájené na souměrné několikamilimetrové kostičky s pár plátky smažených chipsů.
Ty doplňovaly cuketové rolky a grilované minicukety, lehce nakyslý květák, snad zbytečně málo ochucený mangold a skvělá křupavá gremoláta. Tohle jídlo hezky vyjadřovalo filozofii podniku i sílu a schopnosti šéfkuchařky.
Restaurace bude určitě vyhledávaným místem pro vegetariány, kteří mají stále žalostně málo možností, kde se opravdu dobře najíst. Stejně tak potěší ty, kteří se zeleninou přinejmenším rádi experimentují, a rozhodně neurazí ani vyznavače masa, protože v nabídce je vždy i několik plnohodnotných masových jídel.
Budete-li chtít ochutnat od každého něco, můžete vyzkoušet degustační menu, které je průřezem jídelním lístkem, a umožňuje dokonce výběr mezi různými položkami, takže ve dvou nebo třech lidech zvládnete ochutnat maximum z denní nabídky (1000 korun na osobu).
Poněkud rozpačitě působí výběr vína, který má k lokálnosti zbytečně daleko a k nabízeným jídlům úplně neladí. Na sociálních sítích jsem ale zaznamenala, že s restaurací by měl začít spolupracovat známý propagátor naturálních vín, takže se dá tušit změna a přiblížení obou nabídek.
Sacra Restaurant Kobrova 3354/5, Praha 5 sacra-restaurant@sacra-restaurant.cz www.sacra-restaurant.cz tel.: 777 771 813 letní otvírací doba: út–so 15.30–23.30
O autorovi| Klára Donathová, donathova@mf.cz