Před dvěma lety znal slovo klastr v Česku jen málokdo. Byl to první rok, kdy jsme mohli čerpat peníze z fondů Evropské unie, a jakkoli se Operační program průmysl a podnikání pod křídly ministerstva průmyslu a mimořádnou péčí agentury CzechInvest rozběhl rychle a dobře, jeho program Klastry zel prázdnotou.
Ne co do objemu peněz, které bylo možné čerpat, nýbrž co do počtu žádostí.
Už ze své podstaty je totiž stvoření klastru mimořádně náročné na čas, organizaci i administrativu. Je totiž nutné najít minimálně patnáct firem, které jsou ochotny se spojit a chovat se jednotně v rámci vytyčeného cíle. Proto může být fáze vyhledávání vhodných firem, která je v rukou facilitátora budoucího klastru, poměrně dlouhá, klidně několik let. Velmi výstižně definuje roli facilitátora na svém webu agentura CzechInvest - je to osoba, jejíž prací je předcházet a čelit nepřetržitému sledu překážek a krizí nejrůznějšího druhu. Aktomu může využít unijní dotaci maximálně jeden milion korun.
Ale vypadá to, že české firmy dva roky vůbec nezahálely, protože v současné době je v Česku 67 klastrů ve fázi „tvoření“ a osmnáct jich už vzniklo.
Program umožňuje financování provozu a činností klastrové iniciativy po dobu následujících tří let od jeho založení. A to v podobě nevratné dotace do výše až 45 milionů korun, která je o dost štědřejší než u jiných programů OPPP. Činí totiž první rok až 75 procent uznatelných nákladů, druhým rokem 65 procent a třetím 55 procent uznatelných nákladů projektu. Naproti tomu většina ostatních programů může využívat dotace necelých padesáti procent uznatelných nákladů.
To je tedy lákadlo jistě velké. A zní o to lépe, jestliže přidáme další informaci. V období let 2007 až 2013 budou moci české klastry vyčerpat na dotacích z nového programu Spolupráce až pět miliard korun. Taková nevratná dotace je příležitostí především a hlavně pro menší a střední firmy, které by ji neměly přecházet bez povšimnutí. Může být totiž neopakovatelnou šancí pro to, jak se stát na trhu rovnocenným protihráčem velkých firem.