Spotřebitelům, kteří plánují na čas vyškrtnout zeleninu ze svého jídelníčku, doporučuje ministr zemědělství Ivan Fuksa se neukvapovat. Podle něj stačí dodržovat hygienu při přípravě jídla. Další možností, jak minimalizovat riziko, je volba tuzemských produktů.
Foto: Ministerstvo zemědělství
Uvažujete o zpřísnění opatření týkajících se dovozu potravin ze zahraničí?
V případě dovozu potravin rostlinného původu ministerstvo zemědělství neplánuje zavedení žádných nových plošných povinností. Platí tu ale pravidlo, že každá potravina musí být zpětně dohledatelná, a to ve smyslu země původu i dodavatele. Tyto údaje musí být schopen doložit každý provozovatel potravinářského podniku v EU a musí je být schopen kdykoliv poskytnout kontrole.
Může tento případ závadných produktů z dovozu povzbudit zájem zákazníků o tuzemské potraviny?
Je to možné. V krizových chvílích lidé rádi vyhledávají to, co je bezpečné, domácí a důvěrně známé. Doporučení upřednostňovat domácí produkty, které dávám už od svého jmenování a bez ohledu na aktuální aféru, platí stále. I kvůli tomu, že takové potraviny doputují k zákazníkovi mnohem čerstvější a že spotřebitel má lepší přístup k informacím o jejich původu a složení.
Co dělá ministerstvo zemědělství pro to, aby se u nás jedlo víc českých potravin?
Kvalitní domácí potraviny podporujeme například kampaněmi a značkami vysoké jakosti Klasa a Regionální potravina. Propagujeme také farmářské trhy, které nabízejí převážně místní potraviny. Před pár dny se nám podařilo dovést do konce naši iniciativu – Kodex farmářských trhů, tedy seznam pravidel pro prodejce. Kodex má přispět právě k lepší orientaci zákazníků a dát jim co nejlepší záruky, že na trzích dostanou skutečně to, co očekávají. Tedy kvalitní, čerstvé a místní potraviny přímo od výrobce.