Menu Zavřít

Schodek obchodní bilance bude letos nejnižší od roku 1999

30. 9. 2002
Autor: Euro.cz

Po vysokém červencovém schodku (14,8 miliardy korun po revizi) dosáhl srpnový deficit obchodní bilance jen 11,8 mld. Kč. To byl velmi povzbudivý výsledek pro domácí trh, protože se obecně očekávaly výsledky horší. Průměrné očekávání trhu totiž bylo 13,7 miliardy.

Prognózy jednotlivých institucí na trhu se přitom výrazně lišily (od 7,5 až po 22 mld. Kč) Tento značný rozdíl byl dán zejména tím, že ekonomové postrádali jakékoli statistiky o skutečném postižení ekonomiky.

bitcoin_skoleni

Navzdory ničivým povodním

Statistika ukazuje, že povodně neměly na ekonomiku tak ničivé důsledky, jak se původně mnozí domnívali. Letošní srpnový schodek je dokonce nižší než loňský. Mnozí výrobci byli sice povodněmi zasaženi - buď jejich podnik zaplaven nebo kvůli poničeným komunikacím a výpadkům dodávek elektřiny museli přerušit výrobu, ale z pohledu celé ekonomiky to stále ještě nebylo tolik, aby se to mohlo dramaticky projevit v makroekonomických veličinách. Mimo to byla statistika povodněmi ovlivněna i tím, že bylo mnoho hraničních přechodů uzavřeno. Z pohledu růstu tempa exportů a importů se opět prokázalo, jak jsou obě tyto veličiny provázané díky tomu, že velká část importů tvoří vstupy pro exporty. Exporty poklesly meziročně o 17 procent, zatímco importy o 16,4 procent. Na menším poklesu dovozů se podílela především potřeba nahradit domácí zboží, které nemohlo být kvůli povodním vyráběno, a částečně i rostoucí ceny ropy. Vzhledem k tomu, že se ceny ropy pravděpodobně ještě budou dále zvedat, bude tento trend pokračovat. Z pohledu struktury bilance došlo ke snížení pasiva v obchodě se surovinami, polotovary a chemickými výrobky (o 1,5 miliardy). K lepším výsledkům přispěl vyšší vývoz strojů a dopravních prostředků, který importy v této položce předčil o 0,9 miliardy Kč. Zvýšený dovoz se naopak projevil u zemědělského a potravinářského zboží, což bylo v souladu s očekáváním. Pokud bychom hodnotili vývoj kumulovaného deficitu za období leden až srpen, je zde v porovnání s předešlým rokem vidět snížení deficitu zhruba o 70 procent, což bylo dáno příznivým vývojem na začátku tohoto roku. Dopady povodní se výrazněji projeví ještě v zářijové obchodní bilanci. V následujících měsících se pak budou postupně ztrácet, což se projeví jen v dočasném poklesu exportů. Navzdory povodním tak trváme na naší prognóze, že letošní celoroční deficit bude nejnižší od roku 1999.

  • Našli jste v článku chybu?