Vítězství Arnolda Schwarzeneggera může pomoci Georgi Bushov
Král investorů Warren Buffett před volbami prohlásil, že Kalifornie se neobejde bez zvýšení majetkových daní. Arnold Schwarzenegger, který později volby vyhrál, mu za trest nařídil 500 dřepů. Žádné zvyšování daní nebude, zdůraznil Terminátor, i když to navrhuje jeho vlastní prominentní poradce.
Jaký najde Schwarzenegger recept na obrovský deficit, který se má v daňovém roce 2003 – 04 (pokud se něco nezmění) vyšplhat nad úroveň 38 miliard dolarů, tedy více než třetinu celkového rozpočtu? (více strana 62) Po pravdě řečeno, odpověď na tuto otázku nikdo nezná. A voliči nedávali svůj hlas Terminátorovi proto, aby omezoval výdaje na školství či zdravotnictví, což jsou dvě nejvýznamnější položky kalifornského rozpočtu.
Schwarzeneggerův úspěch musí být naprostým zklamáním pro ty, kteří v demokratických volbách vidí souboj různých koncepcí pravice a levice. Také v Kalifornii se objevili kandidáti, kteří do onoho „starého“ systému zapadali. Zatímco konzervativní republikán Tom McClintock navrhoval snižování rozpočtových výdajů, zelený kandidát Peter Camejo nabízel zvyšování daní. Schwarzenegger zvolil jinou cestu. Spíše než na detaily a konkrétní strategii vsadil na emoce. Bývalému guvernérovi Grayi Davisovi vytýkal nekompetentnost, kvůli níž se kalifornské hospodaření dostalo z původního přebytku do vysokého deficitu. Na mítincích Terminátor ukazoval koště, s nímž vymete celou kalifornskou metropoli Sacramento. Tím potěšil ty, kteří rádi vyměnili klasickou politiku za vcelku dobrou zábavu.
O tom, co se bude v Kalifornii v příštích letech dít, nerozhodne žádná politická koncepce, ale technokratická doporučení sboru guvernérových poradců. Kromě toho Schwarzenegger po volbách vyzval ke spolupráci úplně všechny, neboť si dobře uvědomuje, že veškeré další důležité posty v tomto státě jsou v rukou demokratů. Takže tu máme takovou kalifornskou verzi nepolitické či nadstranické politiky. Schwarzenegger je v čele nikoliv kvůli zkušenostem či odborným znalostem, nýbrž kvůli předpokladu, že je mužem činu a ztělesněním síly. Ostatně nevyplývá to jasně z filmů, v nichž hrál?
Jeho vláda odborníků může nakonec docela dobře uspět - pokud se bude zvedat celá americká ekonomika. Samy manévry s kalifornským rozpočtem ovšem asi žádný zásadní průlom nepřinesou. Terminátora bude svazovat nejen nutnost široké shody s dosavadními politickými protivníky, ale také kalifornský systém přímé demokracie. Sami tamní občané totiž v minulých referendech rozhodli třeba o tom, jaká minimální část rozpočtu musí jít do školství prvního a druhého stupně. Politici nemají právo rozhodovat o více než polovině celkových rozpočtových výdajů. Davisovi se nespravedlivě vyčítalo, že zvýšil automobilovou daň. Musel tak učinit podle pravidla, které ještě před ním přijali republikáni. Podaří-li se Schwarzeneggerovi toto pravidlo zrušit a vrátit daň na dřívější úroveň, rozpočtový schodek okamžitě vzroste o čtyři miliardy dolarů.
Zdá se, že spíše než kalifornskému rozpočtu může být guvernátor prospěšný americké Republikánské straně. Prezident George Bush bude v příštím roce usilovat o znovuzvolení a v Kalifornii – nejlidnatějším státě USA – se bude bojovat o 55 volitelů (vítěz voleb v daném státě bere všechny). Tento stát je považován za tradiční demokratickou baštu, ale úřadování Schwarzeneggera v Sacramentu může leccos změnit. Nejde přitom pouze o výsledek samotných prezidentských voleb v Kalifornii. I kdyby je totiž demokraté nakonec vyhráli, do volební kampaně proti tandemu Bush – Schwarzenegger tam budou muset investovat mnohem více peněz. A tyto peníze jim mohou chybět jinde.
Jenže ani Bush se nemůže z kalifornské zkušenosti příliš radovat. Schwarzeneggera vynesla do čela státu vzpoura proti establishmentu. Lidé už nedůvěřovali „typickým politikům“ a jak ukazuje výše zmíněná příhoda, ani byznysoví vůdci typu Warrena Buffetta nemusejí v Kalifornii nalézt své posluchače. Pokud by se vzpoura proti dnešním mocným přenesla na celoamerickou úroveň, největší šanci na vítězství ve volbách by měl asi demokratický kandidát Howard Dean, který od počátku vystupoval proti válce v Iráku.
Mimochodem, víte, co mají George Bush a bývalý kalifornský guvernér Gray Davis společného? Oba zdědili rozpočtový přebytek a oba to nakonec dotáhli k rekordnímu schodku. Bush je dosud ve srovnání s Davisem – alespoň v očích většiny Američanů - mnohem přesvědčivější při vysvětlování, proč je deficit nutný. Ale nespokojenost s výší nákladů na udržování americké vojenské přítomnosti v Iráku roste. Jak by tento problém asi řešil Terminátor?
Těžko říci, ale jedno předpovědět lze. Když Američané skutečně změní ústavu, jak se proslýchá, čímž umožní rodákovi z Rakouska kandidovat na post prezidenta Spojených států, už tu bude jiný Schwarzenegger. Na rozdíl od současnosti bude totiž mít politickou minulost. Ta se stane vodítkem pro rozhodování voličů. On sám bude představitelem politického establishmentu.