Rakouská energetická společnost Oekostrom utíká do Česka. Tlačí ji k tomu nevýhodná situace ve vlastní zemi. „Výkupní ceny za zelenou energii se v České republice pohybují kolem 8,6 centu, navíc jsou právně garantované na patnáct let. Vzhledem k tomu, že nová rakouská legislativa garantuje výkupní ceny, jež poklesly na 7,8 centu, vidíme naši budoucnost na východě,“ řekl generální ředitel Oekostrom Ulfert Höhne. Rakouské ceny navíc ještě poklesnou. „U nových projektů překročí odkupní cena jen o minimum sedmicentovou hranici,“ posteskl si mluvčí společnosti Winfried Dimml. Höhne očekává, že do Česka se proto vydají i další rakouské společnosti.
Oekostrom už začal v Česku prověřovat více než deset možných lokalit, kde by měly větrné elektrárny vyrůst. O výstavbě několika větrných parků již firma začala jednat s tuzemskými úřady. Společnost je ve finálních jednáních s českým partnerem, jeho jméno zatím nesdělila. Rakouská firma není v Česku úplným nováčkem. Od prosince 2005 provozuje dvě větrné elektrárny o výkonu 3 MW v moravském Protivanově.
Dosud bylo Rakousko s výkonem větrných elektráren přesahujícím 900 MW evropskou špičkou. Jen pro srovnání, v ČR je to 20 MW. Dnes se však rakouské firmy přesouvají do výhodnějších zemí. Mimo Česka je populární také Maďarsko, kde za zelenou energii platí dokonce 9,2 centu. Nevůle rakouské vlády narazila na velké nepochopení podnikatelů. „Právě v době, kdy nám Rusové předvedli, jak rychle mohou utáhnout kohoutek, je rakouský postoj zcela nepochopitelný,“ uvedl Dimml. Nepříznivou situaci vidí v domluvě velkých energetických společností a středopravicové vlády, které nechtějí akceptovat o něco dražší ekologickou energii.
Jako absurdní spatřuje v daném kontextu Dimml rakouské demonstrace proti českému Temelínu. „Ty jen ukazují rakouskou prolhanost a nepochopení. Oni si neuvědomují, že žijí v zemi, která vyrábí 70 procent energie s pomocí vody. V Česku je to jen sedm procent, nic jiného vám tedy nezbývá,“ konstatoval Dimml, „když ale mohou jít příkladem a ve vlastní zemi podpořit ekologické způsoby výroby, tak jsou proti, protože by se jim o něco málo zvedly náklady.“