Po hubeném období se probudili domácí investoři, kteří hledají lepší zhodnocení peněz, než nabízejí banky nebo dluhopisy. Podle šéfa ČS nemovitostního fondu Martina Skalického je to jeden z důvodů vyššího zájmu o uložení peněz do fondu na přelomu roku.
Přetlak poptávky po prémiových budovách je jemný, ale citelný. Realitní poradci říkají, že rostoucí zájem o nejlepší budovy a současně jejich omezená nabídka vede investory k pokukování po dalších částech trhu. Čeká se tak mírné zvýšení investic také u „béčkových“ realit, což by mohlo být pro český trh velmi zajímavé.
E15: Potvrzujete, že na realitním trhu se investoři začínají prát o dobré zboží?
E15: Bude mít větší poptávka investorů vliv na výši investičních výnosů?
Poslední čtyři roky byly výnosy stabilní. Ačkoli jsme teď u nejlepších kanceláří viděli mírný pokles, nemyslím si, že by šlo o trend. Pokud by ale měly ceny nemovitostí růst dlouhodobě, to znamená, že by výnosy klesaly, mělo by to pozitivní vliv na výkonnost fondu.
E15: Letos očekáváte mírný pokles výnosnosti fondu na tři procenta. Proč?
Loni jsme také predikovali tříprocentní výnos a skončili jsme na 3,2 procenta. Takže nechci říct, že očekáváme pokles, ale že naše predikce je stejná jako loni. Po akvizici Qubixu čekáme, že budeme minimálně stejně stabilní jako loni. Naším cílem je stejná hodnota výnosu, která však v závislosti na různých okolnostech může utéct i o dvacet bazických bodů.
E15: Chystáte po Qubixu další nákupy?
Další akvizice plánujeme, ale záleží, co zajímavého najdeme. Tipy máme. Realitní obchody se ale nemohou uspěchat. Raději o příležitost přijdu, než bych zjistil, že jsem něco nadhodnotil nebo podhodnotil. Takže si nemyslím, že bychom něco kupovali dříve než za rok.
Čtěte také:
Fond ČS koupil za miliardu kancelářskou budovu Qubix
Spořitelně koupil sídlo její fond
Vizionářství, nebo ústup developerům? Praha chystá nová pravidla výstavby