Kapitola LIII.
Už pronikla! * Letadlo náměstka Šimáčka * Tlustá klička * Bagdádský recept * Nadkritické množství
Už pronikla!
Vskutku symbolický dárek nachystala více než stovka českých ředitelů významných podniků, kteří přispívají do rubriky Manažerský barometr, čtenářům týdeníku EURO k oslavám výročí 17. listopadu 1989. Otázka pro tento týden zněla takto: Souhlasíte se zjištěním Bezpečnostní informační služby, že organizovaný zločin proniká do soudnictví?
Výsledek? Téměř tři čtvrtiny tohoto velice dobře informovaného portfolia lidí tvrdí, že ano. Mnoho z nich jde dál a říká, že už pronikla. Co je ale z hlediska stavu společnosti mnohem podstatnější, že pouze 1,9 (!) procenta manažerů, což jsou maximálně dva, mají za to, že nikoliv. (Více na straně 28.)
To snad nepotřebuje komentář. Stačí zajít do Lídlu, koupit si dvě sady knedlíků levně, doma k tomu otevřít pivo, mrknout na telenovely, Poštu pro tebe či nejlépe diskusi, kde Václav Havel říká Billu Clintonovi, že to nejhorší už máme za sebou, a pak jít spát. A nechat si zdát o tom, jak jsme před sedmnácti lety dělali revoluci.
Letadlo náměstka Šimáčka
Ministr financí Vlastimil Tlustý se činí. Přestože je již víceméně jasné, že ve druhé Topolánkově vládě (bude-li vůbec) obsadí post ministra financí někdo jiný (Martin Říman), dělá Tlustý zásadní rozhodnutí. V polovině listopadu navrhl novou organizační strukturu ministerstva. Fungování úřadu by se mělo poměrně razantně změnit zhruba jen čtrnáct dní předtím, než nynější ministr své křeslo opustí.
Posun ke švejkování zaznamenal i ministrův postoj k zaměstnanecký penzijním fondům, jejichž vznik má Česká republika podle jedné ze směrnic Evropské komise umožnit. Ministr Tlustý rozhodl, že se nic zavádět nebude a Česko se možná raději nechá odsoudit u evropského soudu, že neplní závazky. Pokuty a náhradu škody už přece bude hradit jiná vláda. Takže o co jde?
Vznik fondů se do české legislativy dostane až po případném odsouzení Česka. Ani potom by to ale případní zakladatelé fondů neměli mít jednoduché. Zákon by podle Tlustého, který v zaměstnaneckých fondech hned vidí českého člověka vykrádajícího kampeličky, měl vypadat tak, aby se nikdo do zakládání zaměstnaneckého penzijního fondu raději nepustil. Mezi zaměstnanci ministerstva teď emailem putuje citát z nedávné porady vedení úřadu, na které se nový náměstek pro finanční trhy Milan Šimáček zeptal, jestli je postup, který ministr navrhuje, správný. „Říkám vám, že to napíšete tak, aby se to letadlo nikdy nezvedlo. A pokud se zvedne, tak se zvednete i vy z vaší židle, pane Šimáčku,“ odpověděl prý ministr na náměstkovu otázku.
Tlustá klička
Velký příznivec dalajlámy z Vysočiny a velezkušený státní úředník a manažer někdejší opoziční smlouvy Karel Zeman se svým současným šéfem, ministrem financí Vlastimilem Tlustým z ODS, to vymysleli chytře. Zeman, který působil dlouhá léta na vysokém postu ve Fondu národního majetku, pak ještě delší dobu na Pozemkovém fondu, i když mezitím byl pár měsíců (na přelomu let 1999 a 2000) předsedou představenstva Českého Telecomu, v současnosti zastává pouze funkci pověřeného náměstka ministra financí. Má na starosti mimo jiné správu státního majetku. (Proto bude zřejmě sedět v dozorčí radě společnosti ČEZ.) Nemá oficiální jmenovací dekret na post náměstka ani titul náměstka (na rozdíl třeba od Tomáše Zídka) a je vedený mezi poradci ministra. Ale jako „pověřený“ má veškeré náměstkovské pravomoci řídit svěřený úsek. Toto pověření se buď dělá jako dočasné opatření pro překlenutí doby před příchodem nového šéfa, nebo jako cesta, jak se vyhnout kvalifikačním předpokladům. Kontrolní otázka pro čtenáře: A to jsou v Česku obvykle které???
Bagdádský recept
Za překvapivě rychlým osvobozením více než stovky unesených úředníků iráckého ministerstva školství je podle informací redakce Palubního deníku české vojenské obranné zpravodajství. Jeho agent předal totiž únoscům lukrativní nabídku na lepší kšeft. Sunnitští teroristé by měli na fakturu provést svou operaci v Praze v Karmelitské ulici v budovách českého ministerstva školství. A tentokrát ji dovést až do konce.
Podle tajné studie Světové banky by totiž likvidace českých školských úředníků byla mohutným impulzem pro českou vzdělanost, srovnatelným pouze s tereziánskými reformami, které zavedly povinnou školní docházku.
Nadkritické množství
Statisticky bylo zjištěno, že v České republice se nalézá jedna z nejrizikovějších zón, hned po Severní Koreji. Pracují tu v nadkritické míře s jadernými technologiemi! Poté, co zdivočelí „bisoni“ minulý týden zahradili svými statečnými slovy cestu českým soustruhům a dalším vysoce nebezpečným strojům, využitelným pro severokorejský jaderný program, namlsali se a chutě a lačně se rozhlížejí kolem sebe. Kdo agentům BIS asi padne v merk? Ano, správně. Jihomoravan. A právem. Posuďte sami: Velkou část života stráví diskusemi o tom, jak na jádro bohatou učinit směs k pálení všelikých kořalek. Jádrem krmí, jádro štěpí - a k tomu ještě jad(e)rně kleje! Tomu říkám koncentrace nadkritického množství! Být jím, dám si pozor na ty (radio)aktivní bisony, přesto (anebo právě proto), že se o nich říká, že jsou „v jádru dobří“!!!