Další z letošních regionálních podnikatelských setkání týdeníku Profit jsme uspořádali ve vyhlídkové restauraci Větruše v Ústí nad Labem.
S informacemi, jak efektivně financovat rozvoj firmy, vystoupili v první části akce zástupci skupiny UniCre-dit Group: Živnostenské banky, HVB Bank, CAC Leasing a Pioneer Investments.
Na setkání s téměř čtyřicítkou podnikatelů si tentokrát bohužel nenašel čas nikdo z vedení kraje ani z regionální hospodářské komory, a až na dvě výjimky ani nikdo z vedení největších měst. Také kvůli tomu pak diskuzní část zcela ovládl dlouholetý primátor Teplic a senátor za ODS Jaroslav Kubera. Účastníky akce zaujal hlavně skeptickým přístupem k unijním dotacím.
„Zastávám názor: Ani euro do Teplic! Vždyť peníze, které nevydělám, se utrácí snadněji a lehkovážněji. Unijními penězi jsme posedlí, přitom za chvíli začneme do Unie platit více než dostaneme. Dotace jsou již z principu špatné,“ vysvětlil Kubera. „Dotace je vždycky zlodějina, protože aby někdo dostal podporu, jinému se peníze musejí ukrást. Přitom momentálně se dotace staly v Česku náboženstvím, bohem, všichni jsou z nich naprosto šílení,“ dodal.
Senátor varoval, že mnohá města se snaží čerpat dotace za každou cenu a přicházejí s nesmyslnými projekty.
„Neuvědomují si, že už za pár let budou muset hradit provozní náklady, a s těmi už jim Unie nepomůže,“ vysvětlil. Nicméně ohledně využití dotací podnikateli je teplický primátor optimističtější. „Jen nabádám k velké opatrnosti. Musí jít o projekty, které mají reálnou návratnost.“
S možnostmi čerpání unijních fondů seznámil přítomné podnikatele zástupce HVB Bank David Grolig. Se šarmem a od-borností se vypořádal nejen s dotazy zájemců, ale také s názory senátora Kubery. „Určitě souhlasím s tím, že dotace nejsou spása, jsou jen vhodným nástrojem k urychlení rozvoje firmy,“ řekl Grolig.
Podnikatel František Mašek shrnul své dosavadní zkušenosti s unijní podporou: „Je s tím obrovská administrativa. Menší firma musí přijmout dva až tři lidi, kteří se tomu budou věnovat. A stejně hrozí, kvůli drobným chybičkám, že pak bude muset dotaci vrátit – plnění podmínek se přísně sleduje po dlouhých deset let,“ upozornil. S jeho názory se ztotožnilo i několik dalších přítomných podnikatelů.
„Byrokracie je sice strašná, ale přesto se dotace vyplatí,“ je přesvědčen Grolig. Odpovídal také na dotaz dalšího přítomného, který už pětkrát neuspěl se žádostí o podporu. Je potřeba mít správné lidi na správných místech? „Šance na dotaci je někdy menší, někdy větší. Vyplatí se podívat na dosavadní statistiky jednotlivých programů. Někde poptávka výrazně převyšuje nabídku dotací, někde naopak. Nemyslím, že by poradenským firmám pomáhaly nějaké konexe. V oblasti unijních dotací je větší transparentnost, lepší kontrola než třeba u dřívějších národních programů podpor,“ dodal Grolig.
Senátor Kubera varoval také před nestabilním a nepřehledným právním prostředím v Čes-
ké republice. „Kvůli čerpání dotací k vám může přijít kontrola z Evropské unie, ministerstva i finančního úřadu. Bohužel ne-
existuje jednotný výklad předpisů. Z praxe vím, že i když jeden úřad řekne, že je to v pořádku, může přijít jiný, který vám za tutéž věc uloží sankci. Dokonce i tentýž úřad, který vám nějaké řešení nejdříve odsouhlasí, změní třeba po třech letech názor!“ Kuberovy zkušenosti bohužel potvrdilo hned několik dalších účastníků setkání.
Oproti „socialistickému evrop-skému molochu“ se teplický primátor prý snaží řídit město co nejefektivněji. „Mám jenom jediného náměstka a pouze sedm radních, ne jedenáct jak je zvykem. Kromě dvou povinných pak nemáme ani žádné výbory a komise, které jinde vznikají hlavně kvůli uspokojení zastupitelů, na které se nedostaly jiné funkce,“ připomněl Kubera.