Místo peněz z prodeje Českého Telecomu získá vláda vysoké dividendy Zrušení privatizace Českého Telecomu není tragédií. Pro zákazníky se nic nemění a není vyloučeno, že za několik let půjde cena telekomunikačního podniku nahoru. Pro vládu je ovšem další nezdařená privatizace blamáží.
Místo peněz z prodeje Českého Telecomu získá vláda vysoké dividendy
Zrušení privatizace Českého Telecomu není tragédií. Pro zákazníky se nic nemění a není vyloučeno, že za několik let půjde cena telekomunikačního podniku nahoru. Pro vládu je ovšem další nezdařená privatizace blamáží.
Vzápětí po krachu privatizačních jednání se kabinet stal terčem kritiky opozice. „Kromě Transgasu se vládě nepodařilo úspěšně zprivatizovat téměř nic. Unipetrol zrušen, Český Telecom zrušen, pokusy privatizovat ČEZ byly dramaticky špatné, ČSA odloženo,“ vypočítává vládní privatizační nezdary senátor ODS Mirek Topolánek a připomíná, že ani privatizace bank nebyla úspěšná. Opozice nevěří ani tomu, že by se prodej státního podílu v Českém Telecomu podařilo uzavřít do konce volebního období. Ministr financí Bohuslav Sobotka je však přesvědčen, že to zvládne. Návrh na další postup chce vypracovat již do konce ledna. Překážkou v úspěšné privatizaci Telecomu se staly neshody mezi současnými majiteli. Strategický partner Telecomu, konsorcium TelSource, jež původně mělo prodávat akcie dohromady se státem, s konečnou metodou prodeje odmítlo souhlasit. Konsorciu se nelíbila cena za výkup jeho 27 % akcií. Odložení prodeje Telecomu doporučil i poradce pro jeho privatizaci Johannes Kinsky ze společnosti J.P. Morgan. Opozice nyní zpochybňuje odborné schopnosti vládou vybraných poradců a vysoké honoráře, které za jejich neúspěšnou práci stát zaplatil. Podle ministra Vladimíra Mlynáře, jenž bude mít od ledna telekomunikace na starosti, bude stát chtít odstranit problémy, které prodej znemožnily. Na řadě jsou jednání s konsorciem TelSource. Prvním krokem státu bylo odvolání generálního ředitele Českého Telecomu Přemysla Klímy, který však podle mínění odborníků průběh privatizace nemohl ovlivnit. Podle premiéra Vladimíra Špidly není vláda pod tak velkým tlakem, aby musela rychle přijmout jakoukoli nabídku. Analytici předpokládají, že až se akciové trhy odrazí ode dna, nastanou pro prodej telekomunikační společnosti lepší podmínky. Rychlé vypsání nového tendru nepovažují za reálné, nové nabídky by byly pravděpodobně nižší právě kvůli negativnímu vývoji na telekomunikačním trhu. Podle analytiků by akcionáři na valné hromadě, svolané Fondem národního majetku, mohli jednat o výplatě vysoké dividendy, která by státu částečně nahradila výpadek očekávaných příjmů z prodeje 51 procenta v Telecomu. Pokud by se vyplácelo 100 korun na jednu akcii, mohl by stát získat až 20 miliard korun. Prodej by mu vynesl jen o dvacet miliard více.
Jak se privatizoval Český Telecom
červen 2001
podepsána smlouva mezi FNM a konsorciem TelSource o společném postupu při prodeji Telecomu
listopad 2001
FNM vyzval potenciální zájemce o Telecom, k předložení předběžných nabídek
leden 2002
osm firem předložilo nabídky
duben 2002
vláda shledala nabídky jako nevyhovující a prodej odložila
srpen 2002
vláda se rozhodla pro prodej konsorciu Deutsche Bank a TSC
říjen 2002
měla být uzavřena smlouva o prodeji