Druhý díl miniseriálu o výběru notebooku věnujeme přístrojům pro profesionály. Ti více než co jiného požadují bezpečnost, stabilitu žulové desky a snadnou přenositelnost spojenou s příjemným designem. Vyrazit na služební cestu bez přenosného počítače je dnes už skoro nemožné stejně jako vláčet se s pětikilovým monstrem, fungujícím na principu generátoru náhodných čísel. Například architekt musí kvůli jednání s potenciálním klientem vyjet osobně prezentovat své důvody, proč by mu měla být zakázka přidělena.
V ideálním případě architekt pravidelně synchronizuje svůj notebook se svým stolním počítačem, a to nejen po stránce dat, ale i softwaru. Tam, kde by licence na další počítač stála neakceptovatelné náklady, může místo například ArchiCAD použít obvykle zdarma distribuovaný prohlížeč, případně levnou nebo zdarma dostupnou omezenou verzi. Nikdy se mu tak nestane, že by nějaký výkres či vizualizace chyběly, stejně tak má k dispozici veškeré podklady a data pro kvalitně odvedenou prezentaci. Nemusí tedy pro prohlížení referencí odkazovat na webové stránky ateliéru, nýbrž je v plné kráse předvede sám.
Jeho počítač by měl být také poměrně lehký a měl by působit elegantním dojmem. Přece jen se od této profese očekává menší míra konformity. Zároveň musí stroj vydržet poměrně dlouhou dobu pracovat na baterie, disponovat slušným výpočetním výkonem, aby například 3D simulace běžely naprosto plynule, a hlavně musí být bezpečný. A to nikoliv prostřednictvím zmetku typu čtečky otisků prstů, kterou dokáže obejít prakticky každý pomocí poměrně banálních gumových medvídků. Takový člověk totiž v jedné ruce cestou po ulici přenáší svou kompletní firmu se všemi citlivými údaji, s rozpracovanými cenovými nabídkami, podklady od stavařů, jako jsou položkové rozpočty a výkazy, zkrátka s neocenitelnými daty pro velmi široký okruh lidí, obzvlášť v Česku. Notebook navíc musí být naprosto stabilní, jeho systém nesmí padat nebo běžet zpomaleně. Když něco takového nastane, musí být k dispozici okamžitý, pokud možno takzvaný on-site servis (na místě), a to nejméně po dobu morální životnosti stroje.
Nároky na notebook pana architekta tedy budou následující: výkon, vzhled, nízká hmotnost, vysoká výdrž, vysoká kapacita, vysoká míra bezpečnosti, bleskový servis. Je zřejmé, že některé z těchto požadavků si navzájem odporují, zejména výkon, výdrž a hmotnost budou muset být zvoleny na základě kompromisu.
Při srovnání všech parametrů vycházejí jako použitelní pouze někteří výrobci, přičemž limitujícím faktorem je on-site servis do jednoho pracovního dne. Ze hry vypadávají také ti, kteří neumožňují své produkty dost dobře konfigurovat. Požadavky splňuje nejlépe Dell, z jehož nabídky se pro uvedené účely hodí například Latitude D630. Notebook je plně konfigurovatelný včetně dedikované grafické karty. Je možné ho vybavit šifrovaným hybridním diskem Solid State a stroj také podporuje bezpečnostní technologii TPM včetně identifikace uživatele pomocí čipové karty nebo hesla před načtením systému. Konstrukce notebooku z hořčíkové slitiny zajišťuje vysokou odolnost a Dell k němu nabízí velmi široký rozsah záruk, přičemž tříletý servis do jednoho pracovního dne na místě je v ceně. Hmotnost notebooku se pohybuje lehce nad 2,5 kilogramu a odpovídající je i výkon a výdrž baterie, dosahující uspokojivých čtyř hodin.
Klady
konfigurovatelnost
zabezpečení
hmotnost
výkon
dlouhá záruka
zápory
vyšší cena
tabulka
Dell Latitude™ D630
Procesor: Intel® Core™ 2 Duo T7700 (2.4GHz/4MB/800MHz)
LCD: 14,1palcový širokoúhlý displej WXGA+ (rozlišení 1440 × 900)
Paměť: 2,0 GB, DDR2, 667MHZ
Pevný disk: 120 GB serial ATA HDD 5400RPM
Optická mechanika: 8x DVD+/- RW
Bezpečnostní zařízení: Dell GemXpresso 64K Java Smartcards
Zařízení proti krádeži & Asset Tagging: Software ComputraceOne proti krádeži s licencí na tři roky
Standardní záruka: 3 roky VALUE Package
WiFi: Intel 3945ABG
Bluetooth: Internal Dell 360 Bluetooth™ Card
Primární baterie: šestičlánková 56Wh primární baterie
Sekundární baterie: devítičlánková 85Wh přídavná baterie
Modem: 56,6k V.92 interní modem a adapter
Cena: 53 858 Kč bez DPH