Za organizovanými hackerskými útoky na finanční instituce Jižní Koreje a dalších států po celém světě stojí Pchjongjang, vyplývá ze zprávy jihokorejského Institutu finanční bezpečnosti (FSI). KLDR se v důsledku sankcí už při útocích nesoustřeďuje na získávání vládních či vojenských informací, ale snaží se získat finance, uvádí dále zpráva. Severní Korea jakékoli spojení s kybernetickými útoky pravidelně popírá.
Pchjongjang bývá spojován například s útokem na společnost Sony Pictures v roce 2014, během kterého zmizelo velké množství dat, na internetu se objevily osobní údaje zaměstnanců a pirátské kopie nových filmů.
Některé firmy zabývající se počítačovou bezpečností KLDR připisují i celosvětový útok vyděračského viru WannaCry, který v květnu zasáhl na 300 000 počítačů ve 150 zemích a částečně paralyzoval britské státní zdravotnictví (NHS).
Kdo jsou ti, jimž vůdce KLDR skáče do náruče? Čtěte více
Ruská společnost Kaspersky Lab má za to, že Severní Korea stojí i za kybernetickým útokem na polské banky. Američtí činitelé zase Pchjongjangu přičítají kybernetickou krádež 81 milionů dolarů (1,8 miliardy korun), k níž došlo po prolomení systému bangladéšské centrální banky.
Americká společnost FireEye ve své zprávě uvedla, že Severní Korea kybernetickou špionáž čím dál častěji využívá k finančnímu zisku a zaměřuje se i na služby spojené s virtuálními měnami.
Zpráva institutu FSI identifikovala osm útoků, při nichž severokorejští hackeři cílili na jihokorejské vládní a hospodářské instituce. Dále zmiňuje nově zformovanou hackerskou skupinu Andariel, která je činná přinejmenším od loňského května.
FSI má za to, že tato skupina proniká do bankomatů, a pokouší se tak získat informace o bankovních kartách, které buď prodává na černém trhu, anebo je využívá k výběru hotovosti. Vytvořila údajně i malware, s jehož pomocí pronikla na internetové servery provozující hazardní hry.
Související články: