Menu Zavřít

Šibalský Zgarba

10. 11. 2006
Autor: Euro.cz

Je stále jasnější, proč to outsider dotáhl až na ministra

WT100

Jiří Paroubek má pravdu. Co se týče veřejných činitelů, měla by se uplatňovat presumpce viny. Zvláště u členů jeho strany se vyplácí vycházet z předpokladu, že před vámi stojí korupčník a lhář. Nemůžete se v lidech zklamat a občas jste mile překvapeni, když zjistíte, že je někdo opravdu „čistý“. Poslanec Petr Zgarba k nim ale nepatří. Tušené se stalo skutečností. To, že těsně po volbách odkoupil zpět do rodiny firmu Natur HB, kterou loni kvůli střetu zájmů obřadně „prodal“, je pouze jedním ze střípků dokládajících jeho charakter. A stále víc je jasné, proč muž, který v poslaneckých lavicích nijak zvlášť nevynikal, to dotáhl až na ministra.
Přáli si to sociálně-demokratičtí šibalové z Vysočiny, s nimiž je Zgarba spjat. A protože měli v Praze dlouhé prsty, byli schopni do centrálních institucí protlačit jakéhokoliv outsidera. Je Zgarba „hráč“? Mladá fronta DNES nedávno uvedla, že za „kmotra“ socialistů z Vysočiny je považován nenápadný poslanec Karel Černý. On měl protlačil defraudanta Zdeňka Doležela k Stanislavu Grossovi, svého asistenta Petra Krčála k Jaroslavu Tvrdíkovi, znal se dobře i s „dědečkem hříbečkem“ z Budišova Ladislavem Péťou, přimlouval se i za Zgarbu, kterému náhodou dělá asistenta krajský partajní šéf Zdeněk Chlád. Pro připomenutí uveďme pořadí na kandidátce ČSSD v kraji Vysočina v minulých volbách: Rok 2002 -1. Jaroslav Tvrdík, 2. Karel Černý, 3. Petr Zgarba. Rok 2004 - 1. František Bublan, 2. Karel Černý, 3. Petr Zgarba.
I to napovídá, o jaké stranické křídlo se celá Vysočina mohla vždy spolehlivě opřít a proč policie v souvislosti s obří restituční kauzou na pozemkovém fondu, kvůli níž musel Zgarba ministerský post opustit (a v níž hrál klíčovou roli velkopodnikatel z Vysočiny Gabriel Večeřa), nepostoupila ani o píď. Rozmotat tento případ znamená pochopit, na jakých principech v posledních letech ČSSD fungovala.

  • Našli jste v článku chybu?