stroJíreNství Nejvýznamnější tuzemský výrobce čerpací techniky s miliardovými tržbami Sigma Group se v současnosti podle dvou na sobě nezávislých zdrojů z finančních kruhů prodává.
Nalezením vhodného kupce byla pověřena finanční společnost Patria. Majitelé lutínské Sigmy přitom preferují strategického investora. Sigma Group na zaslané otázky ani přes několik urgencí neodpověděla. Dotaz ohledně prodeje nekomentoval ani šéf Patrie Tomáš Klápště.
Jedním z důvodů prodeje může být krach tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín.
V soutěži totiž Sigma Group úzce spolupracovala s ruským jaderným kolosem Rosatom. „Bez Temelína bude mít společnost horší výsledky,“ upozorňuje bankéř, který si nepřál být jmenován. Ostatně šéf firmy Milan Šimonovský přede dvěma lety vypočítal, že dostavba Temelína by zajistila společnosti zakázky na dodávku čerpadel a technologických celků v hodnotě až 23 miliard korun. Strojírenská skupina s tak vysokým objemem budoucích zakázek by se snadno prodala například i Rosatomu. Avšak nyní bude hledání kupců o dost složitější.
Současný prodej navíc není v posledních letech jediným pokusem o nalezení kupce pro výrobce čerpadel. „Už to bylo několikrát na trhu,“ uvádí jeden ze zdrojů. „ Provádějí tendr, aby zjistili hodnotu skupiny,“ dodal k předchozím pokusům. Vlastníkem strojírenské skupiny Sigma je kyperská společnost TZ Stones Mining, která sídlí v Limassolu. Akcionářem kyperské firmy je Milan Šimonovský. Strojírenská skupina Sigma na internetových stránkách uvádí, že v roce 2013 dosáhly její tržby 1,5 miliardy korun a čistý zisk téměř 121 milionů korun. Oproti předchozímu roku došlo k mírnému zhoršení hospodaření společnosti Sigma Group.