Infekce krvácivého onemocnění, které se šíří Německem, vyvolala samozřejmě paniku. Když tamní vědci po několika dnech označili viníka – biookurky ze Španělska, harpunovali tím hned dvě odvětví.
Foto: Profimedia.cz
Produkci zeleniny na Pyrenejském poloostrově a bioprodukty jako takové. Po několika dnech sice experti své tvrzení odvolali, ve španělsku ale mezitím odvezli na kompost tuny neprodané zeleniny a také majitelé bioobchodů sčítají své ztráty vyvolané obavami zákazníků.
I když vědci snad v příštích dnech vypátrají skutečného viníka nebezpečné nemoci, a vyloučit nelze samozřejmě ani to, že ukážou na původního podezřelého, španělským okurkám a biozelenině to už příliš nepomůže. Ukazuje se, jak silná a mocná je první informace, která se na veřejnost dostane. A jak dokáže být v dnešním mediálním světě nemilosrdná.
Ostatně své o tom vědí mediální stratégové a tvůrci propagandy, kteří díky první silné informaci dokážou dostat veřejné mínění přesně tam, kde ho chtějí mít. Záběry Palestinců bujaře oslavujících útoky na World Trade Center v New Yorku 11. září 2001 asi zůstávají vedle samotného pádu dvojčat a záchranářů pokrytých prachem dodnes mezi nejsilnějšími vizuálními dojmy z celé tragédie. Po několika měsících se sice objevilo v médiích stručné upozornění, že šlo o manipulaci, protože záběry pocházely ze zcela jiného období a ukazují oslavu jakéhosi arabského svátku, ovšem Palestincům už u většiny veřejnosti „oslavu teroristů“ nikdo neodpáře. Podobně se po letech zjistilo, že záběry Jugoslávských bombardérů útočících na slovinskou Lublaň v prvních dnech rozpadu jihoslovanské federace, které vyvolaly v Evropě pobouření a odsouzení Srbska, byly zdařilou montáží…
Ve světě elektronických médií platí více než kde jinde, že kdo je první, je král. Občas ovšem neškodí zamyslet se nad tím, kdo králem posunuje po šachovnici.