Oblast afrického Sahelu a jeho jižní i severní nárazníkové zóny přitom odborníci dlouhodobě považují za region, v němž se hraje o budoucnost Evropy.
Přestože většinový obyvatel starého kontinentu si v souvislosti s touto zemí Afrického rohu vzpomene možná na kvalitní zrnkovou kávu, drahé poznávací zájezdy a někdo snad i na tamějšího premiéra Abiyho Ahmeda Aliho, který před rokem získal Nobelovu cenu míru, strategický význam této země je mimořádný. Nejenže sousedí s dlouhodobě rozvráceným Somálskem. Především je důležitým hráčem ve hře o Sahel – kvůli nedostatku vody a rostoucím náboženským a etnickým konfl iktům reálně hrozí, že se miliony tamějších obyvatel vydají na sever hledat lepší místo k životu. I proto země západní Evropy – včetně České republiky – pomáhají v regionu udržovat stabilitu a NATO dělá řadu věcí pro zpevnění své jižní hranice.
Z Etiopie minulý týden dorazily zprávy o hrozícím občanském konfl iktu a cestě k rozvrácení země. V severním regionu Tigray a jeho hlavním městě Mekelle došlo k povstání, kdy ozbrojené síly místních vůdců zaútočily a obsadily základnu národní armády. Premiér Abiy ihned vyhlásil stav nouze a celou oblast Tigray odpojil od elektřiny, internetu a telefonního spojení.
Vyhrotily se tak mnohaměsíční spory mezi místní Lidově osvobozeneckou frontou Tigray (TPLF), kterou centrální vláda v Addis Abebě prohlásila za teroristickou organizaci, a federálními úřady. Premiér proto do regionu sousedícího s Eritreou vyslal armádu, aby povstání potlačila.
I když stratégové takový vývoj kvůli dlouhodobým sporům a stále neposlušnější TPLF čekali, v Africe se tím rozhořel konfl ikt, na nějž by si měli dát evropští lídři pohlcení řešením pandemie pozor. Už jen proto, aby nepřišli o svou oblíbenou etiopskou kávu.
O autorovi| ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz