Menu Zavřít

Šímovy sezony pokračují

24. 3. 2005
Autor: Euro.cz

Aukce

Trojice březnových aukcí v Praze a v Brně vynesla téměř 27 milionů korun. Znamená to, že od začátku roku sběratelé na aukcích utratili už přibližně 50 milionů. Celkem bylo v březnu vydraženo 485 obrazů, kreseb a starožitností, což představuje přibližně 40procentní úspěšnost. Událostí se stala dražba Portrétu Zuzky Zgurišky od Josefa Šímy, který byl na aukci společnosti Pictura prodán za nečekaných 6 824 000 korun. Obraz je historicky druhým nejdražším Šímovým dílem a s velkou pravděpodobností se stane nejdražším dílem letošního roku. Výsledek je překvapivý: dražba začínala na „pouhých“ 3,5 milionu korun (bez aukční provize) a cenový nárůst o desítky procent není u položek vyvolávaných takto vysoko obvyklý.
O obraz se utkali dva zájemci - jeden v sále, druhý na telefonu. Úspěšnější byl nakonec kupec v sále. „Ten druhý sběratel mi dodatečně říkal, že ho sice mrzí, že obraz nezískal, ale že má aspoň dobrý pocit, že ho svému protivníkovi nenechal lacino,“ vyprávěl den po aukci zjevně spokojený majitel aukční síně Michal Šeba.
Také druhým nejdražším dílem aukce se stal Šímův obraz - Chaos. Malbu z roku 1959 společnost Pictura prodala za vyvolávací cenu (včetně aukční provize) 443 tisíc korun. Ve stínu Šímova úspěchu se poněkud ztratily velmi dobré výsledky aukční síně Dorotheum, která svou aukci pořádala den před Picturou. Celková tržba 14,7 milionu korun pro společnost znamená nejlepší výsledek od května 2003. Snad ještě důležitější však bylo, že se jí podařilo prolomit smolnou sérii, kdy se nejdražší položky na jejích aukcích vesměs „vracely“. Za více než milion korun byla tentokrát vydražena hned čtyři díla. Nejdražším se stal podle očekávání obraz Praha z Letné od Antonína Slavíčka, jehož konečná cena se vyšplhala na 2,52 milionu korun. Šlo o jednu ze studií k malířovu stejnojmennému monumentálnímu obrazu (téměř 2 x 4 metry), který je ve sbírkách Národní galerie. Reprezentativnější Slavíčkovo dílo se na trhu asi těžko kdy objeví. Za 1,8 milionu korun získal nový majitel kubistické zátiší od Emila Filly. Zájem o Fillovy obrazy sice v posledních letech poněkud poklesl, tento však sběratele patrně upoutal tím, že je malován, pro Fillu dost netypicky, na dřevě místo na plátně. Jednalo se navíc o poměrně rané dílo s důvěryhodnou proveniencí. Nejdražším dílem na aukci brněnské aukční síně Zezula nebyl obraz, ale almara. Třídílný barokní sekretář, německá práce z poloviny 18. století, se prodal za vyvolávací cenu, která včetně aukční provize činila více než půl milionu korun. Za největší úspěch však lze považovat dražbu dvojice barokních obrazů s hudebními motivy. Jejich cena vystoupala ze 100 na 260 tisíc korun (299 000 Kč včetně aukční provize). Celková úspěšnost 77 procent je pak záviděníhodný výsledek.

  • Našli jste v článku chybu?