Menu Zavřít

Situace

24. 6. 2003
Autor: Euro.cz

Finanční experti doporučují, jak se zachovat v rozmanitých životních situacích

Petr Šimčák
Moneco – Fond Shop

Situace: Vaše žena se po mateřské vrací do práce a vám opět po letech zbývá každý měsíc v rodinné kase o pár tisíc korun víc. Chcete ušetřit potomkovi (nyní tříletému) na byt či cokoli jiného, pro co se za dvacet let po dokončení univerzity rozhodne. Měsíčně chcete pro dítě spořit pět tisíc korun a nevadí vám, že peníze budou vázané na delší investiční horizont.

Petr Šimčák: Shodou okolností jsem řešil stejný problém v případě vlastní dcery. Po provedení několika výpočtů mi byla jasná dvě pravidla: 1. Pro dosažení konkrétní částky za dvacet let stačí investovat mnohem menší objem finančních prostředků, než kdybych problém začal řešit až za deset let. 2. Přestože svým založením tíhnu spíše k akciovým produktům, chci v každém případě snížit investiční riziko.
Naštěstí mi dvacetiletý horizont umožňuje spokojit se s nižším výnosem, s nímž je nižší riziko spojeno. Nejsem zastáncem názoru, že dlouhý horizont automaticky svědčí pro rizikovější investice, i když je to objektivní fakt. Při stanovení strategie jsem se snažil uvést do souladu tři složky:
• Co chci (většina lidí žádá co největší výnos).
• Co snesu (většina lidí toleruje minimální riziko, což není slučitelné s prvním bodem).
• Co potřebuji (nad tím se většina lidí nezamýšlí, protože to vyžaduje dlouhodobý plán).
Výsledkem může být u většiny rodin například úvaha, že by svému dítěti chtěla dát „do začátku“ jeden milion korun v dnešní hodnotě. Při očekávané inflaci dvě procenta ročně to je 1,5 milionu za 20 let (zhruba 50 tisíc eur). Kolik musí rodina měsíčně investovat, aby dosáhla při průměrném ročním zhodnocení uvedeném v tabulce požadované částky?

očekávané roční zhodnocení pravidelná měsíční investice
2 % 5100 Kč
3 % 4600 Kč
4 % 4100 Kč
5 % 3600 Kč
6 % 3200 Kč
7 % 2900 Kč
8 % 2500 Kč
9 % 2200 Kč
10 % 2000 Kč

bitcoin_skoleni

Dostáváme se k řešení. Disponujeme-li pěti tisíci měsíčně a dvaceti lety, není nutné se pouštět dále než mimo produkty peněžního trhu, například fondy peněžního trhu nebo různé bankovní produkty. Dluhopisové fondy mohou dnes nabídnout zhodnocení mezi třemi a čtyřmi procenty. Prudký a dlouhodobý růst inflace by samozřejmě znamenal, že rodina cíle nedosáhne. Částku 2000 korun měsíčně má smysl investovat asi jen do globálního akciového fondu, pokud v příštích dvaceti letech nabídnou akcie totéž, co ve 20. století. Vzhledem k deflačním tlakům v globální ekonomice je rozumné kalkulovat spíše s nižším zhodnocením. Naopak pokud by došlo k prudkému růstu inflace, budou to jen akcie a nikoliv dluhopisy, které investici před tímto nebezpečím ochrání.
Výhodou pravidelné investice menší částky oproti jednorázové investici větší sumy může být kromě nižší finanční náročnosti i fakt, že se snižuje riziko nákupu v nevhodný okamžik. Pozor, to neplatí pro bezrizikové investice, které lineárně rostou (peněžní trh) a pro které je naopak výhodnější investovat vše najednou a co nejdříve, ale jen pro „kolísavé“ nástroje, tedy zejména smíšené a akciové fondy. Aniž by to znamenalo doporučení konkrétní osobě, domnívám se, že většina investorů by neměla opominout žádnou třídu aktiv, čehož lze nejlépe dosáhnout mezi smíšenými fondy. Konkrétních velmi kvalitních produktů jsou desítky, proto by nebylo fér některé v tomto článku jmenovat.

Příklad 2: Pokud by zadání mělo být striktně dodrženo a investovaná částka bude činit přesně 5000 korun měsíčně po dobu dvaceti let, následující tabulka pomůže posoudit, k jaké sumě si dítě přijde, pokud dosáhnete příslušného průměrného ročního zhodnocení:
očekávané roční zhodnocení budoucí hodnota investice
2 % 1 480 000 Kč
3 % 1 650 000 Kč
4 % 1 840 000 Kč
5 % 2 060 000 Kč
6 % 2 320 000 Kč
7 % 2 620 000 Kč
8 % 2 960 000 Kč
9 % 3 360 000 Kč
10 % 3 830 000 Kč
Pozn.: Kalkulátor pro výše uvedené výpočty v tabulkovém procesoru je zdarma k dispozici ke stažení na www.fondshop.cz

  • Našli jste v článku chybu?