Čtyřicet procent Portugalců je pro integraci na Pyrenejském poloostrově
Rozlohou největším státem Evropské unie je Francie. To však nemusí za pár let platit, zemi galského kohouta by mohla nahradit Iberia. Že jste o ní nikdy neslyšeli? To je pochopitelné – takový státní útvar zatím neexistuje, ale na Pyrenejském poloostrově, kde by se spojením Španělska a Portugalska mohl zrodit, roste počet jeho zastánců (Iberia by rozlohou předstihla evropskou Francii bez zámořských kolonií – pozn. red.). Dle koncem července publikované studie Universidad de Salamanca si to přeje 40 procent Portugalců.
Rostoucí podpora
Výsledky průzkumu jsou poměrně překvapující. Když myšlenku spojení obou zemí před dvěma lety nadnesl známý portugalský nositel Nobelovy ceny za literaturu José Saramago, jenž i vymyslel název Iberia, tak se z Portugalska ozvala řada rozhořčených hlasů. „Saramago se vyzná v literatuře, ale politiku by měl přenechat politikům. Jeho vize odpovídají 19., ne 21. století,“ prohlásil například někdejší portugalský ministr zahraničí António Martins da Cruz. Nicméně ve světle španělských ekonomických úspěchů posledních let a naopak nízkých růstových temp portugalské ekonomiky se myšlenka spojení s větším sousedem pro Portugalce stává stále přijatelnější.
To potvrzují i veřejné průzkumy: jestliže byli Španělé v Portugalsku dlouho vnímáni jako tradiční rivalové, tak již v září roku 2006 bylo 28 procent Portugalců pro spojení obou zemí. Nyní tato podpora narostla ještě o dvanáct bodů výše a jen třetina portugalských respondentů uvedené studie byla zásadně proti. Argumenty pro integraci jsou jasné. Španělsko v letech 1995 až 2007 patřilo s růstem mezi třemi a pěti procenty k nejdynamičtějším zemím západní Evropy a tamní HDP na obyvatele bylo ke konci loňského roku přes příchod hospodářské krize stále o 57 procent vyšší než v Portugalsku. Proto obyvatelé té menší země z Pyrenejského poloostrova doufají, že by jim spojení s tradičním rivalem mohlo ekonomicky pomoci.
Poznej svého souseda
Naopak na španělské straně podpora pro spojení s Portugalskem postupně klesá. Jestliže předloni dosahovala 45 procent, tak dle posledního průzkumu klesla na 30 procent. To je zřejmě důsledkem současných hospodářských obtíží Madridu. Ale po zlepšení ekonomické situace se může nadšení poddaných Juana Carlose pro velkoiberskou myšlenku opět obnovit. Mezitím si musejí Španělé najít čas na lepší poznání svých sousedů, protože jejich znalosti o Portugalsku jsou velmi omezené. Ze salamanské studie vyplynulo, že drtivá většina španělských respondentů sice dobře zná fotbalové hvězdy, jako je Luis Figo nebo Cristiano Ronaldo, ale portugalského předsedu vlády bylo schopno jmenovat jen 1,2 procenta z nich. Španělského premiéra Josého Zapatera přitom znala více než polovina oslovených Portugalců.
Dávné kořeny
Spisovatel Saramago není první, kdo přišel s myšlenkou tohoto spojení. Idea se pod názvem paniberismus nebo iberský federalismus objevila již počátkem 19. století a v roce 1854 dokonce vznikla iberijská vlajka. Od počátku minulého století se zase paniberská myšlenka opakovaně dostávala do politického repertoáru republikánských a socialistických stran v obou zemích a dodnes má řadu příznivců.
Saramago na výsledky studie obratem reagoval. „Spojení je nevyhnutelné. Stane-li se Portugalsko španělskou provincií, určitě si udržíme vlastní jazyk a kulturu. Navíc by nám nevládli Španělé, ale poslanci z obou zemí zasedající v jednom parlamentu, a rovněž bychom si zachovali vlastní regionální zákonodárný sbor jako všechny španělské provincie,“ řekl listu El País známý literát. Že nemusí jít o utopii, ukazují příklady z historie i ze současnosti. Již v letech 1580 až 1640 byly totiž obě země spojeny osobou jediného panovníka. A letos v lednu se dohodly, že se společně pokusí získat pořadatelství mistrovství světa ve fotbale v roce 2018 nebo 2022.
*
BOX (k tomu mapa a vlajka?)
Nový útvar na obzoru?**
Španělsko* Portugalsko
Počet obyvatel (miliony)* 46,66* 10,71
Rozloha (km2)* 505 370* 92 090
HDP/obyvatel*+ (PPP, USD)*34 600* 22 000
HDP/obyvatel*+ (PPP) versus průměr EU (%)* 101* 65
Pozn.: PPP = parita kupní síly, + = rok 2008
Pramen: CIA – The World Factbook, www.wikipedia.org