Za posledních dvacet let raketově vzrostla výše hospodářských škod, které způsobily přírodní katastrofy související s klimatem. Od roku 1998 do loňska způsobily záplavy, bouře, lesní požáry či vlny horka a sucha škody za 2,2 bilionu dolarů (49,4 bilionu korun), informoval dnes ve své zprávě Úřad OSN pro snížení rizik katastrof (UNISDR).
Škody, které přírodní katastrofy související s klimatem napáchaly v posledních dvaceti letech, jsou podle UNISDR dvaapůlkrát vyšší než škody z předcházejících dvaceti let, tedy 1978 až 1997.
Započtou-li se i katastrofy, které přímo s klimatem nesouvisí, jako jsou zemětřesení, přívalové vlny cunami a sopečné výbuchy, vyšplhají se podle úřadu OSN škody za posledních dvacet let na 2,9 bilionu dolarů (65,1 bilionu korun). V letech 1978 až 1997 to přitom bylo celkově 1,3 bilionu (29,2 bilionu korun).
UNISDR ve své zprávě upozornil, že skutečné škody jsou ještě mnohem vyšší, neboť se je podařilo vyčíslit jen u zhruba třetiny přírodních katastrof.
Přiznání NASA: Meteorit, který by zničil New York, neumíme odhalit včas
Na prvním místě zemí světa, které nahlásily nejvyšší hospodářské škody v souvislosti s klimatem podmíněnými přírodními katastrofami, jsou Spojené státy. Téměř o polovinu nižší škody měla podle statistiky Čína následovaná Japonskem, Indií a Portorikem.
UNISDR nicméně upozornil, že jeho informace vycházejí z oficiálních dat, ekonomicky vyspělejší země, které se podrobnému sčítání škod věnují, můžou být proto v jeho statistikách na vyšší příčce, než by jim podle skutečného stavu věcí náleželo. V rozvojových zemích se často škody nesčítají, neboť v nich není tak rozšířené pojišťování majetku, upozornila agentura AP.
Úřad OSN také připomněl, že za posledních dvacet let při přírodních katastrofách o život přišlo 1,3 milionu lidí. Padesát šest procent z nich zahynulo v důsledku 563 zemětřesení a jimi způsobených vln cunami.
Přečtěte si také: