Menu Zavřít

Škola základ chudoby

28. 3. 2002
Autor: Euro.cz

Lídři přesvědčují učitele Petra Černého, aby jim dal hlas

Týdeník EURO dal možnost předsedům čtyř parlamentních demokratických stran (ČSSD, ODS, US-DEU, KDU-ČSL), aby v bezprostředním rozhovoru předestřeli desítce nahodile vybraných občanů z různých sociálních skupin recept, jak by případě vítězství ve volbách mohli pomoci zlepšit jejich životní situaci. Předseda ODS Václav Klaus přes dvouměsíční urgence na nabídku týdeníku EURO nereflektoval.

Jeden z tisíců mladých českých kantorů. Jeho profese se ve společnosti tradičně těší vysoké prestiži, finančně je však ohodnocena zhruba v podobné výši jako práce nekvalifikovaných dělníků. Jak v takovém prostředí zakládat rodinu? Nebylo by pro jazyků znalého vysokoškoláka lepší odejít do světa byznysu?

Dáme vám 130 procent.

„Panu Petrovi mohu slíbit, že mzdy v učitelském oboru budeme průběžně zvyšovat. Nevzdali jsme se onoho kýženého cíle, aby průměrná mzda v sektoru dosáhla 130 procent průměrné mzdy v zemi,“ snaží si získat na svou stranu středoškolského angličtináře předseda ČSSD Vladimír Špidla. V rámci předvolebního politického ataku láká nynější vicepremiér zástupce početného učitelského stavu na zavedení šestnáctitřídního tarifního systému. „Vytvoří se tím větší prostor pro to, aby se odměňovala kvalifikace.“ Špidla učiteli slibuje také dopracování kariérního systému tak, aby se kariéra a odborná zdatnost projevily v příjmech.

Budu volit pragmaticky.

Petr Černý by nebyl prvním, ani posledním pracovníkem ze školství, který by odešel za lepším do soukromé firmy, protože nemůže uživit rodinu. Má se mladším přidávat více než služebně starším? Lídr sociálních demokratů příznivcem nějakých výraznějších přesunů peněz ve prospěch učitelů startujících profesní dráhu není. „Pokud sledujete, jakým způsobem byly zvýšeny tarifní platy, tak zjistíte, že pro lidi na začátku kariéry jsme to nastavili o něco výše, nárůst není lineární. Určitě je nutné, aby nezačínali úplně dole, ovšem u tarifních systémů hrají získané pracovní zkušenosti vždy naprosto nezastupitelnou roli.“ Středoškolský kantor zatím není rozhodnut, jaký lístek v červnu do volební urny hodí. Doposud tíhl k pravici, nyní už tak vyhraněný není. „Počkám si, kdo mi co nabídne, a rozhodnu se pragmaticky,“ komentuje. Největší české partaje své volební programy začínají zveřejňovat až v těchto dnech.

Pomůžeme s rekonstrukcí.

Ze dvou zástupců Koalice, kteří prostřednictvím týdeníku EURO měli možnost oslovit náhodně vybrané voliče, dala učiteli z malého města konkrétnější nabídku Hana Marvanová, šéfka US-DEU. Petrovi a jeho přítelkyni by její politický blok chtěl vypomoci především s bydlením, alespoň tuto problematiku zmiňuje Marvanová na prvním místě. „Jak to vypadá, zřejmě by tato dvojice potřebovala hypotéku nebo nějaký jiný úvěr na opravu domku. My chceme v této oblasti posílit daňové úlevy, aby odečitatelnou položkou od základu daně nebyly jenom úroky zaplacené z poskytnutého úvěru, ale i jistina. Také chceme posílit oblast stavebního spoření a docílit toho, že všechny peníze z tohoto podpůrného programu půjdou skutečně na bydlení.“
V souvislosti s daněmi hovoří nejvyšší unionistka také o zavedení principu společného zdaňování manželů a zvýšení odečitatelných položek na vyživované dítě na více než dvojnásobek nynějšího stavu. Pan Černý se však rodinu teprve chystá založit, takže mu tyto peníze zatím k ničemu nejsou.

Můžete si přivydělat.

Marvanová dosud bezdětnému muži dopředu nabízí také adresné přídavky na děti. „Nechceme jako sociální demokracie zavádět plošné přídavky. Myslíme si, že podpora má směřovat především k mladým rodinám s malými dětmi. Co se ušetří na přídavcích, chce šéfka US-DEU použít na zvýšení rodičovského příspěvku, a to na zhruba na pět tisíc korun (nyní je zhruba poloviční). „Takto by pak Petrova přítelkyně, pokud by zůstala doma s dítětem, přispívala do rodinného rozpočtu,“ poznamenává. Zároveň chce tomu z rodičů, který bude pečovat o dítě, umožnit větší přivýdělek (doposud se může činit měsíčně maximálně 3480 korun, jinak dotyčná osoba o rodičovský příspěvek přijde). Rodič by mohl být podle představ zástupkyně Koalice doma s dítětem čtyři roky (což je možné i dnes), ovšem čtvrtý rok by mohl být čerpán daleko volněji. To znamená, že poslední rok rodičovské dovolené by si mohl rodič na základě potřeb rodiny vybrat kdykoli do osmi let věku dítěte. Sociální demokrat Vladimír Špidla je přes všechnu kritiku ze strany opozice připraven mladé rodině vybojovat plošné přídavky na děti, které by dostávala i v případě, že se její finanční situace zlepší. I v jeho představách by se rodičovský příspěvek měl oddělit od dalších vazeb na výši příjmů. „Kdo bude příspěvek pobírat - ať matka nebo otec - si bude moci dílčím způsobem přivydělat. Nebude se to tak administrativně a naprosto zbytečně sledovat. To by tomuto mladému páru mohlo trochu zvednout životní standard.“

Lepší angličtinář na lepší škole.

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda, souputník Marvanové v Koalici, učiteli angličtiny žádné speciální politické menu nenaservíroval. Hovoří pouze o obecné potřebě zvednout platy v rozpočtové sféře a zavést konečně šestnáctitřídní tarifní systém. „Na některé věci peníze nejsou a přitom republika prohrává mezinárodní arbitráže, které nás možná přijdou až na dvacet miliard korun,“ poznamenává. Svoboda však nechce jen učitelům přidávat peníze, ale také se zasadit, aby mezi školami byly větší diferenciace. „Jsem zastáncem státní maturity, aby se projevily rozdíly mezi školami. Skutečně dobrý učitel angličtiny se potom lépe uchytí na lepší škole,“ nabízí panu Černému možnost profesního růstu.
Žádný z oslovených politických lídrů nenavrhl učiteli Černému, aby ze školy odešel, či aby život ve zděděném chátrajícím rodinném domku vyměnil za přece jen levnější bydlení v bytě. Pouze Vladimír Špidla naznačil, že by řešením v případě nouze mohl být vstup do některého z neziskových bytových družstev, jejichž prostřednictvím chtějí sociální demokraté poskytovat dostupné bydlení širokým vrstvám obyvatelstva.

bitcoin_skoleni

Učitel Klause nezaujal.

Jak bylo řečeno výše, šéf ODS Václav Klaus o prezentaci svých postojů v týdeníku EURO neprojevil zájem. O schůzku byl naposledy žádán ve čtvrtek 21. března. Osobně si ale v telefonickém rozhovoru vymínil, že chce dopředu vidět jeden z desítky portrétů, aby se mohl rozhodnout, zda na projekt přistoupí. V tom mu nakonec bylo jako jedinému z oslovených vyhověno (zaslán mu byl právě portrét učitele Černého). Ani poté se však nijak nevyjádřil.

Dům padá na hlavu Pan Petr Černý (VŠ, 32 let) je učitel angličtiny na střední škole na v pětitisícovém městě. Měl již několik nabídek na práci v komerčním sektoru, ale odejít ze školy se mu nechce. Učit děti jej přes všechny finanční problémy ani po deseti letech bavit nepřestalo. Neví ale, jak dlouho to ještě vydrží. Žije s přítelkyní v starším rodinném domku, který zdědil po rodičích. Vlastní třináct let starý automobil Škoda Favorit. V zaměstnání má čistý měsíční příjem osm až deset tisíc korun (v závislosti na výši odměn). Po večerech si přivydělává pořádáním soukromých jazykových kursů pro veřejnost. Tím si měsíčně vydělá dalších zhruba čtyři tisíce korun. Přítelkyně studuje na vysoké škole (pedagogickou fakultu) a žádný vlastní příjem zatím nemá. Úspory mají oba minimální. Domek i jeho zařízení zvolna chátrá, na rozsáhlejší rekonstrukci nejsou peníze. S přítelkyní by se chtěli vzít a založit rodinu. Bojí se ovšem, že z jednoho učitelského platu chod tříčlenné domácnosti neutáhnou. (Pozn.: Jde o portrét zcela konkrétního člověka, pouze jméno je smyšlené a fotografie ilustrační)

  • Našli jste v článku chybu?